Ocena brak

Opieka nad potomstwem i obyczaje godowe - RYBY

Autor /Tim Dodano /12.10.2011

Większość gatunków ryb to zwierzęta jajorodne. Składają najczęściej od kilku tysięcy do kilku milionów jaj zwanych ikrą. Okres składania jaj nazywa się tarłem i towarzyszą mu specjalne obyczaje godowe. U samców następuje w tym okresie zmiana ubarwienia, uwydatniają się niektóre części ich ciała, są bardziej aktywne, a nawet agresywne. Czasami dochodzi do bójek pomiędzy samcami o prawo do samicy, czego przykładem są popularne ryby akwariowe - bojowniki. Innym przykładem może być sparus, który odbywa bitwę według pewnego rytuału, kiedy to przeciwnicy zataczają kręgi, zanim chwycą się za paszcze.

Niektóre ryby podejmują dalekie wędrówki w celu odbycia tarła. Np. węgorze odbywają daleką drogę z wód śródlądowych do Morza Sargassowego, które jest miejscem ich tarła. Larwy węgorzy unoszone biernie prądem zatokowym są przenoszone do wybrzeży Europy. Wędrówka ta trwa 3 lata. Następnie larwy przybierają postać małych węgorzy i wypływają do rzek wędrując w górę ich biegu i do zbiorników śródlądowych, gdzie rosną i osiągają dojrzałość. Dojrzałe węgorze odbywają drogę powrotną do Morza Sargassowego, gdzie po złożeniu i zapłodnieniu jaj giną. Łososie wędrują z morza do rzek, gdzie odbywają tarło. Młode spływają do morza i przebywają tam do czasu osiągnięcia dojrzałości.

Złożoną przez samicę ikrę samiec polewa tzw. mleczkiem zawierającym plemniki, czyli ją zaplemnia. W wyniku tego część jaj zostaje zapłodnienia. Po kilku dniach wylęga się narybek, który początkowa odżywia się zawartym w jajku żółtkiem. Wkrótce przybiera on postać dorosłych ryb i zaczyna samodzielnie zdobywać pokarm.

Większość ryb nie opiekuje się potomstwem. Są jednak nieliczne, które wykazują taką troskę. Pospolity w naszych wodach ciernik buduje gniazdo między roślinami występującymi na dnie zbiorników. Budową gniazda i opieką nad potomstwem zajmuje się samiec. Do gotowego gniazda zapędza samicę, która po złożeniu jaj odpływa i nie interesuje się nimi więcej.

Niektóre ryby są żyworodne. Zapłodnienie u nich odbywa się w drogach rodnych samicy i tam też przebiega rozwój zarodkowy. Na zewnątrz wydostają się już maleńkie rybki. Tak rozmnażają się popularne w Polsce ryby akwariowe - mieczyki.

Manta jest także przykładem ryby, która nie składa jaj. Żyworodna, wydaje na świat dzieci już uformowane. Kiedy przychodzi moment porodu skacze ponad wodę, aby wypchnąć noworodka. Młoda manta ma około 80cm długości i gdy tylko wydostanie się z brzucha matki, rozpościera swoje "skrzydła" i zagłębia się w oceanie.

Podobne prace

Do góry