Ocena brak

Opieka nad noworodkiem leczonym metodą Infant Flow

Autor /demetrio Dodano /12.06.2014

Położna jest odpowiedzialna za przygotowanie sprzętu oraz wnikliwą opiekę nad noworodkiem.

Pielęgnowanie dziecka przedwcześnie urodzonego opiera się na podobnych zasadach jak noworodka donoszonego. W przypadku wcześniaka nie wolno jednak zapominać o zasadzie „minimalnej pielęgnacji”. Noworodek przebywający na oddziale intensywnej opieki wymaga szczególnej uwagi i pielęgnacji. Prawidłowe leczenie i pielęgnowanie wcześniaka zależy nie tylko od właściwego wyposażenia technicznego oddziału, ale również od kwalifikacji personelu oraz przestrzegania przez niego procedur medycznych.

Podczas leczenia metodą Infant Flow należy zapewnić wcześniakowi wygodną pozycję ułożeniową. Najwłaściwszą pozycją jest ułożenie noworodka pod kątem 15-20° do podłoża (na plecach, brzuchu lub boku). Zaleca się podłożenie wałka pod kolana noworodka w celu utrzymania odpowiedniej pozycji ciała, którą należy zmieniać co 2 h.

Do istotnych zadań osoby opiekującej się dzieckiem należy dokładna obserwacja zabarwienia powłok skórnych oraz ruchów klatki piersiowej.

Wcześniaki z zaburzeniami oddychania nie potrafią utrzymać prawidłowej temperatury ciała. Zimno powoduje skurcz naczyń krwionośnych, ogranicza per-fuzję krwi w tkankach, nasila kwasicę metaboliczną, hipoksemię i hipoksję. Wpływa to na zahamowanie wydzielania surfaktantu w płucach.

Z tego względu noworodek przedwcześnie urodzony powinien być umieszczony w inkubatorze. Poziom temperatury i nawilżenia powietrza w inkubatorze zamkniętym zależy od masy ciała noworodka, doby życia i stanu ogólnego dziecka.

W pierwszych godzinach życia noworodka umieszcza się w inkubatorze otwartym pod promiennikiem ciepła. Dzięki temu możliwy jest lepszy dostęp do dziecka i ułatwione jest wykonywanie wszelkich procedur medycznych. Należy jednak pamiętać o tym, że podczas stosowania tego typu inkubatora może u dziecka wystąpić zwiększona utrata ciepła i wody na skutek parowania.

Wszystkie czynności pielęgnacyjne należy wykonywać w inkubatorze, w miarę możliwości powinno sieje skumulować, tak by nie zakłócały spokoju noworodka. Utrzymanie prawidłowej temperatury ciała wcześniaka jest jednym z podstawowych czynników warunkujących jego przeżycie.

 

Podobne prace

Do góry