Ocena brak

Omów zaburzenia dojrzewania płciowego

Autor /Gilbert Dodano /30.08.2011

Przedwczesne pokwitanie – jest to choroba, w której dochodzi do wystąpienia objawów pokwitania u dziewcząt przed 8 a u chłopców przed 10 rokiem życia. W zależności od przyczyny wyróżniamy:

-przedwczesne pokwitanie prawdziwe (neurogenne, mózgowe),

-przedwczesne pokwitanie nadnerczowe,

-przedwczesne pokwitanie gonadalne.

Przedwczesne pokwitanie prawdziwe cechuje występowanie regularnych miesiączek i jajeczkowania u dziewcząt i prawidłowej spermatogenezy u chłopców.

W wyniku zmian patologicznych dochodzi do przedwczesnego wydzielania przez ośrodki podwzgórza czynników uwalniających godadotropiny i wydzielania gonadotropin w ilościach spotykanych u młodzieży w okresie pokwitania.

Zapoczątkowują one rozwój czynności hormonalnej i rozrodczej gonad. W wyniku przyspieszania dojrzewania kośćca ok.9-10 roku życia u dziewcząt i 10-12 roku u chłopców dochodzi do przedwczesnego zrastania się trzonów kości z nasadami i ustania procesu wzrastania. Ostateczna wysokość ciała chorych jest kilkanaście cm niższa od średniej dziewcząt, wysokość chłopców wynosi ok.145-155cm. Nie ma innych objawów chromosomowych, rozwój umysłowy jest na ogół zgodny z wiekiem chronologicznym.

Opóźnienie wzrastania i pokwitania. Opóźnienie wzrastania skojarzone z późnym występowaniem dojrzewania płciowego występuje niemal wyłącznie u chłopców, rodzinnie lub u osób z wcześniactwem, lub długotrwałymi chorobami przebytymi w dzieciństwie. Badani rosną wolniej niż dzieci zdrowe. Poza umiarkowanym niedoborem wysokości ciała wynoszącym zwykle 12-22cm nie ma innych objawów chorobowych. W wieku 14-16 lat chorzy mają narządy płciowe tej samej wielkości co zdrowi chłopcy o 3-4 lata młodsi. Dojrzewanie płciowe występuje dopiero między 17 a 20 rokiem życia, lecz w latach następnych jest całkowicie prawidłowe. Stężenie hormonu wzrostu we krwi jest tu prawidłowe. Radiogramy kośćca ujawniają opóźnienie wieku kostnego o 3-5 lat, proporcje czaszki są prawidłowe.

Podobne prace

Do góry