Ocena brak

Omieg

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Jeśli chcemy by maj w naszym ogrodzie był przystrojony radosnymi kwiatami, zdecydujmy się posadzić przypominające stokrotki kwiaty wieloletniego omiegu 'Magnificum'. Roślina ta wspaniale zaznaczy okres między końcem wiosny a pierwszymi dniami lata. Żywa barwa jej kwiatów nawiązuje do najjaskrawszej wiosennej żółci, a same kwiaty długo utrzymują się w domu, jako kwiaty cięte. Odmiana D.'Magnificum' ma większe kwiaty i zwykle bardzo dobrze wygląda w zestawieniu z purpurowymi bratkami lub niebieskimi szafirkami. Dolne liście są gładkie i mają nerkowaty kształt, podczas gdy górne stają się bardziej owalne, zachodząc na siebie. Ich piękna zielona barwa stanowi miłą odmianę po szarych zimowych dniach.

Roślina jest w pełni odporna na mróz. Omieg pochodzi ze skalistych, górskich regionów południowo-zachodniej Europy i zachodniej Azji. Warto zapewnić mu jakąś ochronę przed zimnymi wiosennymi wiatrami.

Można ustawiać w słońcu, jak i w cieniu. Roślina ta dobrze znosi właściwie każde warunki uprawy.

Okazy w doniczkach muszą mieć zawsze lekko wilgotne podłoże. Latem dbajmy o to, by ziemia nigdy całkowicie nie wysychała.

Ta odporna ogrodowa roślina nie potrzebuje dodatkowej wilgotności.

Jeżeli co roku przesadzamy omieg do świeżej ziemi, nie ma potrzeby podawania nawozu. Rośliny pozostawiane na kilka sezonów w tej samej doniczce nawozimy pod koniec zimy, gdy pojawi się nowy przyrost.

Stosujemy łatwo przepuszczalne podłoże. Wygodniejsza w utrzymaniu jest mieszanka na bazie gliny, która lepiej zatrzymuje wilgoć. Jesienią dzielimy roślinę lub przesadzamy do ogrodu.

Omieg obumiera na okres zimy. Jeśli chcemy go uprawiać w dużej donicy, najlepiej jeśli będzie rósł w starym pojemniku, a gdy rozpocznie wzrost, należy włożyć go do ozdobnej osłonki. Dzięki temu w okresie spoczynku będziemy mogli zastąpić omieg innymi, sezonowymi roślinami.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce W maju, przy łagodnej pogodzie, wokół czubków pędów można zauważyć lepkie kolonie mszyc. Niezwłocznie likwidujemy inwazję, stosując odpowiedni insektycyd.

Warto wiedzieć

Nasiona wysiewamy do inspektu w maju, a sadzonki wysadzamy we wrześniu w odstępach ok. 30 cm.

Omiegi w ogrodzie lubią stanowiska półcieniste. Jeśli gleba jest wilgotna, znoszą też słońce, ale latem należy chronić je przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

Najlepiej rosną w glebie gliniasto-próchnicznej, choć znoszą też inne rodzaje podłoża. Korzenie znajdują się tuż pod powierzchnią ziemi, dlatego warto rozłożyć na niej kompost, by zatrzymać wilgoć. Gleba powinna być wilgotna, ale przepuszczalna.

Usuwamy wierzchołki roślin, aby pobudzić je do dłuższego kwitnienia.

Omiegi najlepiej rozmnażać przez podział. Kępy dzielimy w sierpniu. Roślinę też trzeba odmładzać co kilka lat, aby pobudzić ich kwitnienie.

Podobne prace

Do góry