Ocena brak

Olsztyn

Autor /bejbikot Dodano /24.01.2013

 

Wieś na Wyżynie Częstochowskiej, na szlakuOrlich Gniazd, 12 km na pd.-wch. od Częstochowy, 1,8 tys. mieszkańców. Osada powstała przy zamku.
Zabytkowy układ urbanistyczny. Kościół parafialny św. Jana Chrzciciela z lat 1722­1729. Na pn. od wsi zbiorowy grób 1500 Polaków, zamordowanych przez hitlerow­ców w czasie okupacji, pomnik na miejscu egzekucji. Stanowiska archeologiczne i re­zerwaty. Liczne grupy skalne oraz jaskinie.
Zamek z fundacji Kazimierza Wielkiego wzniesiony na wzgórzu w XIV w. Zniszczony przez Szwedów w 1655 r. popadł w ruinę. Przeprowadzone w latach 60 XX w. prace konserwatorskie i archeologiczne pozwoliły odtworzyć zarys warowni oraz zabez­pieczyć ją w postaci trwałej ruiny i udo­stępnić zwiedzającym. Zachowała się cylindryczna kamienna baszta z XIV w. w późniejszym okresie nadbudowana w ośmiokąt z cegły. Na wsch. od niej ruiny budynku mieszkalnego oraz resztki bramy wjazdowej. Poniżej zamku górnego wykute w skale schodki i wnęki tzw.labirynt będący podziemiami zamku średniego. Poza ob­rębem właściwego zamku, po zach. stronie wzgórza czworoboczna baszta Sołtysia. Prawdopodobnie strzegła ona bramy wjaz­dowej od pn-zach. Cały zamek otoczony był murem, którego fragmenty odkryto. Warownia olsztyńska była jednym z naj­ważniejszych zamków nie tylko na Jurze ale i w całym królestwie.

 

Podobne prace

Do góry