Ocena brak

Ołownik uszkowaty

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Jest to tropikalny lub subtropikalny rodzaj obejmujący około 200 gatunków, nazwany tak od Plumbago europaea, rośliny, której sok miał zmieniać kolor ludzkiej krwi na ołowianoszary (od łacińskiego słowa - plumbum - ołów). Jako roślina pokojowa wart jest uwagi jedynie Plumbago auriculata. Często jeszcze jest sprzedawany pod starą nazwą P.capensis, która wskazuje na południowoafrykańskie pochodzenie tej rośliny.

Ołownik uszkowaty, odpowiednio pielęgnowany, może stać się jedną z najbardziej efektownych roślin w naszym domu. Niewiele jest tak pięknie ubarwionych kwiatów, jak pudrowobłękitne kwiaty ołownika. Jest to szybko rosnąca, płożąco-pnąca roślina, o miękkich pędach, którym należy zapewnić podporę. Ołownik kwitnie w drugim roku od wysiania. Kwiaty pojawiają się od późnej wiosny do początku zimy. Młode okazy możemy z powodzeniem uprawiać w dużym wiszącym koszu.

Jest to roślina wrażliwa na mróz. Jesienią należy zapewnić jej temperaturę około 13°C. W zimie, w okresie spoczynku, gdy nie podlewa się jej obficie, odpowiednią jest około 7°C, które należy utrzymać aż do wiosny. Idealne są warunki chłodne i umiarkowane. Gdy temperatura przekroczy 21°C, zapewniamy wentylację bez przeciagów. Nasiona wysiane wiosną potrzebują do wykiełkowania 21°C.

Ołownik uprawiamy w pełnym słońcu. Także w zimie konieczne jest jasne światło.

Ukorzeniony ołownik potrzebuje w okresie wzrostu dużych ilości wody. Podlewamy obficie, gdy powierzchnia kompostu zaczyna wysychać. Korzenie powinny być zawsze lekko wilgotne. W zimie zmniejszamy ilość podawanej wody.

Dobrze jest codziennie zraszać roślinę w okresie letnim, uważając jednak, żeby nie zmoczyć delikatnych kwiatów.

W okresie wegetacyjnym nawozimy ołownik co dwa tygodnie.

Przesadzamy na wiosnę, stosując łatwo przepuszczalne podłoże na bazie gliny. Przycinamy roślinę, skracając wybujały przyrost oraz uszczykując wierzchołki pędów, by pobudzić rozkrzewianie.

Aby zapewnić ołownikowi maksimum światła, można poprowadzić go wokół oświetlonego słońcem okna.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mączliki mogą gromadzić się na spodzie liści. Stosujemy odpowiedni insektycyd.  

Wełnowce czasem kryją się w kątach liści. Usuwamy je, przemywając wacikiem nasączonym w alkoholu metylowym.  

Mszyce atakują słabe, miękkie pędy, będące rezultatem niedoboru światła i/lub zbyt wysokich temperatur w zimie. Stosujemy standardowy insektycyd.

Podobne prace

Do góry