Ocena brak

Ołownik indyjski

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Ołownik indyjski ma długie kiście czerwono-różowych kwiatów, kwitnących od czerwca do sierpnia. Ich głęboka, ciemna barwa kontrastuje z pudrowo-niebieskimi kwiatami bardziej popularnego, południowoafrykańskiego krewniaka tej rośliny, ołownika uszkowatego. P.indica ma ponadto znacznie większe liście. Ich długość dochodzi do 10 cm. Ta pochodząca z południowo-wschodniej Azji roślina wymaga temperatur wyższych niż jej krewniak oraz całorocznej pielęgnacji w domu lub pod szkłem. Jest to szybko rosnące pnącze. Dojrzałym okazom należy zapewnić jakieś podparcie. Na szczęście ołownik kwitnie tylko w młodości, więc z powodzeniem możemy go uprawiać, mając nawet niewiele miejsca w domu. Najbardziej nadaje się do tego chłodna szklarnia, oranżeria lub dobrze oświetlony holl czy weranda.

W zimie minimalna wymagana temperatura, to 13°C. Jeśli pod koniec wiosny wciąż brak lepszego światła, trzymamy roślinę w chłodzie. Zbyt wczesne pobudzenie do wzrostu osłabi ją. Potrzebuje chłodu oraz wentylacji bez przeciągów, jeśli temperatura wynosi 20°C lub więcej.

Ustawiamy w pełnym słońcu. Przez cały rok potrzebuje dużo światła.

Dojrzałe okazy potrzebują wiele wody w okresie wzrostu. Podlewamy obficie, gdy wyschnie powierzchnia podłoża. Bryła korzeniowa powinna być zawsze wilgotna, lecz zimą redukujemy ilość podawanej wody.

Jeśli rośnie w chłodzie, zgodnie z zaleceniami, nie potrzebuje zwiększonej wilgoci. W cieplejsze dni dobrze jest od czasu do czasu zrosić roślinę. Uważajmy jednak, żeby nie zmoczyć kwiatów.

Żeby ołownik obficie zakwitł, w okresie wzrostu wymaga nawożenia. Co dwa tygodnie stosujemy nawóz o wysokiej zawartości potasu.

Okazy o przerośniętych korzeniach przesadzamy na wiosnę, do łatwo przepuszczalnego podłoża gliniastego. Przy okazji przycinamy je, usuwając martwe części i słabe pędy. Regularne uszczykiwanie przez kilka pierwszych miesięcy po przesadzeniu pobudzi wypuszczanie bocznych pędów. Okazy poprowadzone na obręczach należy przycinać staranniej, zostawiając kilka głównych pędów. W razie potrzeby, pod koniec zimy można przyciąć roślinę do 15 cm.

Jeśli ołownik rośnie na ścianie w oranżerii, może osiągnąć do 2 m rozpiętości. Dzięki starannemu przycinaniu, oraz dobremu systemowi podpór, uzyskamy co roku wspaniałe kwiaty. Krzaczaste okazy mocno przycinamy na wiosnę, natomiast okazy pnące przycinamy stopniowo, począwszy od późnej zimy.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mączliki wznoszą się chmarami z dolnej strony liści. Niezwłocznie stosujemy odpowiedni insektycyd. 

Wełnowce kryją się w pochewkach liści, pod charakterystycznymi woskowymi osłonkami. Usuwamy je wacikiem zamoczonym w alkoholu metylowym. 

Mszyce Słabo oświetlenie i wysokie temperatury w zimie spowodują wzrost słabych pędów, będących łatwym łupem dla mszyc.

Podobne prace

Do góry