Ocena brak

Oleander pospolity

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Nazwa rodzajowa Nerium pochodzi z języka starogreckiego i nadał ją roślinie Dioskurides, ale powszechnie używa się nazwy Oleander. Należy ro rodziny Apocynaceae; do uprawy wprowadzono ją w 1596 r. Oleander pospolity jest pięknym, wysokim krzewem o wiecznie zielonych liściach, przypominających liście wierzby i atrakcyjnych kwiatach, wyglądających jak dzikie angielskie róże.Pachnące kwiaty pojawiają się od połowy lata do jesieni. Można kupić odmiany o kwiatostanach barwy białej, różowej, czerwonej, morelowej lub żółtej. Nerium oleander 'Variegata' jest odmianą wolniej rosnącą o bardziej zwartej budowie. Uwaga! Mleczny sok, pojawiający się w miejscu uszkodzenia tkanki roślin, jest trujący. Musimy więc dokładnie umyć ręce, jeśli dotykaliśmy roślinę.

Oleander powinien zimować w chłodnym miejscu, lecz chronionym przed mrozem, w temperaturze 10°C. Latem, gdy minie już zagrożenie mrozem, dobrze jest wystawić go na zewnątrz. Jeśli ma zostać w pomieszczeniu, potrzebuje 15°C.

Ustawić w pełnym słońcu. Zimą zapewnić odpowiedni poziom dobrego światła. Pamiętajmy, że zbyt dużo cienia może zmniejszyć produkcję kwiatów.

Oleander podlewać obficie w okresie wzrostu. Wierzchnia warstwa musi wyschnąćprzed ponownym podlaniem rośliny. Zimą ziemia powinna być lekko wilgotna. Używaj letniej, wolnej od wapnia wody. Zimna woda szkodzi kwiatom.

W gorące dni codziennie należy zraszać roślinę i chronić ją przed bezpośrednim słońcem do czasu wyschnięcia liści.

Latem dokarmiamy oleander co tydzień, stosując standardowy nawóz.

Przesadzać co 2-3 lata, gdy korzenie już przerosną. Używaj przepuszczalnej ziemi kompostowej na bazie gliny i przesadzać do doniczki o numer większej.

Nie stosujemy środków do nabłyszczania liści. Zamiast tego czyścimy je miękką, wilgotną szmatką.

COŚ JEST ŹLE

1) Pąki nie otwierają się. Zbyt zimno. Zwiększ temperaturę i podlewaj zawsze letnią wądą.

2) Roślina jest zdrowa i silna, ale nie tworzy pąków i nie kwitnie. Za mało słońca. Przestaw roślinę w miejsce słoneczne lub latem wystaw na słońce na dworze.

3) Roślina nie kwitnie, rośnie słabo, wyciąga się. Wpływ centralnego ogrzewania: zbyt gorąco, brak przepływu powietrza. Przestaw w miejsce dobrze przewiewne.

4) Białe, wełniste punkty na liściach. Wełnowce. Usuwaj je pojedynczo tamponem nasączonym denaturatem lub opryskaj malationem lub insektycydem systemicznym.

5) Brązowe tarczki pod liśćmi i na łodygach. Tarczniki. Usuwaj je pojedynczo tamponem nasączonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowce najlepiej usuwać wacikiem bawełnianym, nasączonym alkoholem metylowym. Uważaj także na małe, brązowe tarczniki. Obydwa te szkodniki osłabiają roślinę, wysuszając jej soki.

Podobne prace

Do góry