Ocena brak

Okrętnica

Autor /Adam333 Dodano /23.01.2012

Okrętnica jest powoli rosnącym, lecz osiągającym duże rozmiary, krzewem z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej. W naturalnym środowisku rośnie jako epifit na większych drzewach, wykorzystując je jako miejsce zaczepienia, nie pobierając jednak z nich substancji odżywczych. Podobnie jak wiele tropikalnych storczyków. C.rosea uzyskuje wilgoć z opadów deszczu, a pożywienie z resztek roślinnych, które znajdą się w pobliżu jej korzeni. Rosnąc w tropikalnym lesie, może osiągnąć wysokość i rozpiętość 15 m, ale w doniczce potrzeba dużo czasu, żeby osiągnęła maksimum 6 m. Rosnące dziko okazy wydają w lecie kielichowate, różowe kwiaty, które rzadko pojawiają się w domowych warunkach. Prawdopodobnie nie będziemy też mieli okazji ujrzenia ciekawych owoców tej rośliny: okrągłych i zielonych, wypełnionych lepką żywicą. Liście okrętnicy mają gruczoły wytwarzające olejki oraz przewody żywiczne, widoczne po podniesieniu liścia do światła. Owalne, ciemnozielone liście okrętnicy mają zdrowy połysk i na dobrze wyrośniętych okazach dochodzą do 20 cm długości.

Okrętnica będzie dobrze rosła tylko wówczas, jeśli zapewnimy jej w zimie minimalnie od 16 do 18°C. W lecie przy temperaturach powyżej 2l°C zapewniamy dobrą wentylację.

W czasie letniego okresu wzrostu stawiamy okrętnicę w częściowym cieniu, gdyż w naturalnym środowisku uzyskuje ona osłonę przed bezpośrednimi promieniami słońca. Zbyt silne światło wywoła oparzenia liści. W zimie toleruje bezpośrednie, lecz słabe światło słoneczne.

Po obfitym podlaniu rośliny pozwalamy podłożu wyschnąć niemal całkowicie i ponownie dokładnie ją podlewamy. W okresach chłodów podajemy znacznie mniej wody.

Okrętnica jest rośliną tropikalną - w lecie często ją zraszamy. Częstotliwość tego należy dostosować do warunków uprawy i nie zraszać rośliny, jeśli wiemy, że musi minąć więcej niż kilka godzin, zanim jej liście wyschną. W domach o suchym powietrzu ustawiamy roślinę na podstawce z granulkami absorpcyjnymi. Robimy to jednak w taki sposób, żeby dno doniczki nie stykało się z wodą.

Nawozimy tylko w okresie wzrostu, podając co miesiąc nawóz rozcieńczony o połowę.

Uprawiamy w mieszance 2 części torfu, 1 części odwapnionej ziemi gliniastej i 1 części piasku lub w równych częściach piasku i torfu. Na dno doniczki wkładamy 5 cm warstwę skorup glinianych, by poprawić drenaż. Przesadzamy co roku na wiosnę. Dużym okazom wymieniamy górną warstwę podłoża.

Można dodać płynny nawóz do wody w zraszaczu i użyć go jako nawóz dolistny. Okrętnica dobrze znosi niewielkie przycinanie formujące, ale jeśli trzeba mocno skrócić jej łodygi, lepiej przeprowadzać to stopniowo przez kilka sezonów.

GDY ZAUWAŻYSZ

Czerwce - mogą pojawić się na spodzie liści. Usuwamy je wacikiem, zanurzonym w denaturacie. W razie potrzeby stosujemy odpowiedni insektycyd.

Podobne prace

Do góry