Ocena brak

Okres wyrazu

Autor /Aro Dodano /26.07.2011

Okres kiedy pojawia się pierwszy wyraz. Pojawia się strukturalizacja gaworzenia i mamamama – dziecko wypowiada mama. Wyraz dziecko wypowiada już świadomie, dziecko wie jakie ma znaczenie ten wyraz. Wołając mamę wie, że to mama, dziecko łączy wymawianie ze znaczeniem. Początkowo mama, to każda kobieta, którą widzi, wyrazy mają charakter uniwersalny. Występuje echolalia – dziecko emituje wyrazy, dźwięki, które do niego mówimy.

Dziecko próbuje naśladować dźwięki, samo ich nie wypowie, musi to od kogoś usłyszeć, ale to, że to wypowie nie oznacza, że od razu wprowadzi je do swojego słownika. 14/15 miesiąc życia, wymawia więcej wyrazów, zaczyna chodzić i chce powiedzieć o wielu rzeczach. Pojawia się wiele wykrzykników, okrzyków (ech, ach), gesty dominujące. Początkowo nazywa przedmioty w zasięgu wzroku, potem zaczyna mówić o czymś co aktualnie nie widzi. Pod koniec 2 roku życia słownik wyrazów dziecka składa się z kilkudziesięciu wyrazów. Są to rzeczowniki dotyczące jedzenia, pielęgnacji dziecka.

Artykulacja 2 latka jest bardzo zniekształcona, dziecko opuszcza sylaby, niewygodne dźwięki, czasem pierwszą lub ostatnią sylabę, deformuje głoski, ma miękką artykulację, bo pracuje środkowa część języka, nie ma usprawnionego czubka języka, robi duże ruchy językiem.

Podobne prace

Do góry