Ocena brak

odział ludzi wg Znanieckiego

Autor /Laura Dodano /31.03.2011

 

Wyróżnił 4 typy osobowości społ. biorąc pod uwagę w jakim środowisku zyją i w jakich warunkach dana osoba jest wychowywana.

*ludzie dobrze wychowani – dzięki urodzieni w normalnych rodzinach zostali dobrze przygotowani do grania ról ludzi kulturalnych,grzecznych. Inspirowani do zdobywania wiedzy przyjęli to co w kulturze najważniejsze,nie pchaja się do ról do których nie czują powołania – z reguły nie zajmują się polityką, znaja swoją wartość,są toleracyjni,otwarci.

*ludzie pracy – to osobowość ukształtowana przez konieczność uczestnictwa w róznych zajęciach domowych,aktywowana od najmłodszych lat do róznych zajęć w obrębie warsztatu pracy,mają emocjonalny stosunek do pracy.Zalety : pracowitość, upór, konsekwencja, cenią ludzi pracy, nie uchylają się od niej, nie są kreatywni, działają odtworzeniowo.

*ludzie zabawy – typ,który uczestniczy często w zabawie z grupą rówieśniczą,przyjacielską, najczęściej spędza czas na relaksie i rozrywce.To ludzie, którzy przez odpowiednie urodzenie mogą pozwolić sobie na bywanie w świecie rozrywki,kultury, na balach, przyjemnościach.Częściej bawią się w politykę, tworzą nowe style w sztuce.Istnieją 3 odmiany biograficzne : ludzie zabawy towarzyskiej – wyrastają w takich kręgach, które nie zajmuja się tworzeniem zorganizowanej gr.społ. i bawią się w czynności które ze swej istoty nie tworzą czegoś nowego lecz tylko odtwarzaja ; ludzie gry politycznej : kręgi bawiły się w zorganizowane życie grupowe o char.pokojowym tworząc grupy o okr. strukturze ; bojowcy – brali udział w „walkach’’,byli aktywnymi wojownikami o różne miejsca lub przedmioty,ważne elementy materialne.Angazowali się osobiście w nadanie praw swej grupie

*zboczeńcy – ludzie chodzący własnymi ściezkami.Nie byli socjalizowani do pełnienia ról społ. Podnormalność – człowiek nie chce lub nie umie się przystosować do norm systemu komunikacji.Źle wykonują role społ.Niektórzy nie chcą nie chcą ich wykonywać,ale są też tacy,którzy nie moga z jakis względówich wykonywać.Ludzie o wąskich horyzontach myslowych,b.niskich kwalifikacjach zawodowych. Nadnormalność – biograficznie nieprzygotowany osobnik wykonuje wybitne zajecia.Polega na robieniu więcej niż wymaga tego rola.Dodaje do roli dodatkowo inwencji,narzuca jej własny wzór osobowy.Dodaje on własna pracowitość i intelekt,do roli którą musiałby kopiować.Ludzie zboczeni to ludzie zbaczający od wzorów wychowania obowiązujących w d.epoce.Wspólną ich cechą jest buntownoczość.

Podobne prace

Do góry