Ocena brak

ODPŁYW ŻÓLCI

Autor /abibigail Dodano /10.01.2012

Żółć wydzielana z wątroby odpływa bez przerwy do jelita w dwóch postaciach: x> pierwsze jako żółć «wątrobna», bardziej rzadka, jaśniejsza, która odpływa z wą-roby drogą przewodu wątrobnego oraz żółciowego wspólnego i bezpośrednio dostaje >ię do dwunastnicy; po drugie, jako żółć «pęcherzykowa» zagęszczona, ciemniejsza, iągnąca się, powstała z żółci rzadkiej, która zamiast do przewodu żółciowego współ-nego nawraca do przewodu pęcherzykowego oraz pęcherzyka, a następnie dopiero w miarę potrzeby kieruje się z powrotem przez przewód pęcherzykowy do przewodu żółciowego wspólnego. Wydzielanie żółci w wątrobie i odpływ żółci do jelita nie są więc identyczne. Z tego wynika, że pęcherzyk żółciowy nie jest narządem zbędnym, chociaż może go nie być od urodzenia lub też może być usunięty drogą operacyjną bez ciężkich następstw dla organizmu.

Pomimo że drogi żółciowe zewnątrzwątrobne wraz z pęcherzykiem są ośrodkiem wielu spraw chorobowych wątroby, mechanika ruchów tego układu nie jest całkowicie wyjaśniona. Zwrócono uwagę na to, że pęcherzyk żółciowy, przewód pęcherzykowy i przewód żółciowy wspólny tworzą układ połączonych z sobą cew, w których dno pęcherzyka w warunkach prawidłowych leży wyżej od ujścia przewodu żółciowego wspólnego; w tych warunkach pęcherzyk żółciowy może się opróżniać, jeżeli ujście do jelita jest otwarte.

W czasie trawienia, kiedy zwieracz przewodu żółciowego wspólnego jest otwarty, żółć wątrobna odpływa do jelita pod działaniem ciśnienia wydzielniczego wątroby, bez udziału mięśniówki przewodów; jeżeli ujście przewodu żółciowego wspólnego jest zamknięte (w czasie między dwoma posiłkami), żółć cofa się do pęcherzyka żółciowego. Pod wpływem skurczu mięśniówki pęcherzyka ciśnienie wzmaga się i pęcherzyk opróżnia się częściowo. Całkowite jednak opróżnienie pod wpłyvvem mięśniówki nie jest możliwe, ponieważ nie jest ona w stanie doprowadzić do zupełnego zaciśnięcia światła. Najsilniejsze nawet bodźce opróżniają pęcherzyk nie więcej niż o 35—50% jego zawartości. Nigdy też na zwłokach nie spotykamy pęcherzyka maksymalnie skurczonego w postaci cienkiej cewy ; pęcherzyk opróżniony jest płaski, jego ściana dolna przylega do górnej. W kamicy żółciowej skurcze mięśniówki pęcherzyka i wielkich przewodów żółciowych mogą wywoływać silne bóle (kolka). Na odpływ żółci z pęcherzyka wpływa również tłocznia brzuszna i silny wdech, gdyż wzmaga się wtenczas ciśnienie w pęcherzyku. Jeżeli istnieje mechaniczna przeszkoda w przepływie wydzieliny przez przewody żółciowe do jelita, to składniki żółci przedostają się do krwi; barwniki żółciowe częściowo wydalane są przez nerki do moczu, ale zwykle nie dość sprawnie, tak że dostają się do tkanek ustroju, którym nadają żółte zabarwienie (żółtaczka, icterus).

Podobne prace

Do góry