Ocena brak

Odętka wirginijska

Autor /Kajetan88 Dodano /19.01.2012

Odętka wirginijska to wieloletnia bylina zdobiąca jesienne rabaty. Na żyznych glebach ta różowa czerwonofioletowa roślina może się dość szybko rozrastać. Przeciwnie - na podłożu suchym i ubogim rośnie słabo i szybko przekwita. Physostegia virginiana dorasta nawet to 120 cm i kwitnie od lipca do września. Podgatunek Physostegia virginiana speciosa ma większe kwiaty, które są w kolorze jasnej purpury. Wysokie odmiany odętki warto wysadzać z tyłu rabat, gdzie będą tworzyły tło dla mniejszych roślin. Byliny mniejsze, np. Physostegia virginiana nana, który osiąga zaledwie 30-40 cm wysokości, mogą być sadzone na przodzie rabat lub umieszczone w małych ogródkach. Długie okresy kwitnienia i atrakcyjny kształt rozgałęzionych gron kwiatowych sprawiają, że odętka wirginijska wykorzystywana jest również jako kwiat cięty. Wielu ogrodników zaleca wysadzenie odętek wzdłuż strumyków lub miejsc przy sadzawkach

Na bardzo wilgotnych glebach odętki mogą zostać zaatakowane przez grzyby, które powodują gnicie roślin. Porażone części należy usunąć i spalić.

Rozmnażamy przez podział (IV-VI), przez sadzonki wierzchołkowe (IV-VI) lub z nasion, które umieszczamy w V-VI w chłodnym inspekcie. Na rabaty wysadzamy w następnym roku, w odstępach ok. 40 cm.

Przekwitłe łodygi należy regularnie usuwać. Jesienią natomiast trzeba ściąć całą roślinę do wysokości ok.15 cm.

Podobne prace

Do góry