Ocena brak

Odciski palców w kryminalistyce

Autor /Mira Dodano /31.01.2012

Pierwszą osobą skazaną na podstawie pozostawionych na miejscu przestępstwa odcisków palców była w 1892 roku Francesca Rojas. Oskarżyła ona sąsiada o zamordowanie swoich dzieci, lecz później przyznała się do popełnienia morderstwa, gdy policja odnalazła jej krwawe odciski palców na framudze drzwi w jej mieszkaniu. Wtedy wycię­to kawałek ramy z odciskami i przesłano do ana­lizy ekspertom. Dziś widoczne odciski tego typu są fotografowane.
Linie ukrytych odcisków palców - znaków odci­śniętych przez pokryte warstewką potu opuszki palców - są wydobywane poprzez posypanie drob­no zmielonym proszkiem aluminiowym. Następnie się je fotografuje bądź zdejmuje za pomocą spe­cjalnej taśmy przylegającej, która jest potem dołą­czana do akt. Odciski pozostawione na gładkich powierzchniach są stosunkowo łatwe do zidenty­fikowania, ale istnieją też metody zdejmowania odcisków pozostawionych na papierze, ubraniach a nawet skórze.
Do celów identyfikacyjnych można używać także odcisków dłoni, palców nóg a nawet nosa. A choć założenie rękawiczek zapobiega zostawie­niu odcisków palców, to charakterystyczne ślady pochodzące od rękawiczek również mogą wska­zać policji sprawcę.

Podobne prace

Do góry