Ocena brak

Od czego zależy wzrost człowieka?

Autor /Werka Dodano /31.01.2012

Tempo wzrostu i ostateczne rozmiary (ale nie zdolności, których opanowanie jest związane z procesem rośnięcia) zależą od hormonów, chemicznych posłańców organizmu. Najważniejszym z tych hormonów jest somatotropina, popularnie zwana hormonem wzrostu. Jest produkowana przez gruczoł przysadki, usytuowany u podnóża mózgu. Hormon stymuluje wzrost i podział komórek, zwłaszcza w tkance mięśniowej i kostnej. Jego działanie polega na regulowaniu produkcji białek, tłuszczów i węglowodanów w organizmie.

Bardzo niewielki procent dzieci cierpi na nieprawidłową pracę przysadki mózgowej, która w ich przypadku produkuje za dużo albo za mało somatotropiny. W rezultacie dziecko rośnie zbyt wolno albo za szybko. Problem ten można rozwiązać za pomocą chirurgicznego usunięcia lub zniszczenia nadczynnej tkanki gruczołowej, albo podawania hormonu wzrostu w zastrzykach. Bez interwencji medycznej dziecko osiągnie rozmiary karła lub olbrzyma. To zjawisko leży u podłoża występowania największych i najmniejszych ludzi na świecie - pewien Amerykanin, Robert Wadiów, miał 272 cm wzrostu i nadal rósł w roku swojej śmierci w wieku 22 lat. Holenderka Pauline Masaters miała tylko 61 cm wzrostu, kiedy zmarła w wieku 19 lat.

W procesach wzrostu biorą także udział bardzo szczególne hormony, hormony płciowe. One są motorami zmiany dziewczynki w kobietę i chłopca w mężczyznę. U mężczyzn występuje jeden taki hormon, testosteron, u kobiet dwa - estrogen i progesteron.

Do góry