Ocena brak

Od czego zależy sprawność fizyczna?

Autor /elka Dodano /31.01.2012

Ludzkie ciało można porównać do skomplikowanego mechanizmu, którego niezawodne funkcjonowanie zależy od odpowiedniego utrzymania - właściwej diety i regularnych ćwiczeń fizycznych.

Setki tysięcy lat temu nasi przodkowie całymi dniami poszukiwali orzechów i owoców, polowali w celu zdobycia mięsa i uciekali przed lwami i gepardami. Życie było ciężkie, a dieta składała się głównie z owoców, nasion, korzeni i jagód. Ludzie pierwotni musieli pokonywać duże odległości, by znaleźć wodę, i żyli w ciągłym strachu przed atakiem ze strony niebezpiecznych zwierząt lub innych wrogów. Żeby przeżyć i mieć potomstwo, musieli być zdrowi i sprawni fizycznie.

Dzisiaj, w świecie zachodnim zdobywanie świeżego mięsa polega na wyprawie samochodem do supermarketu, gdzie można kupić tyle jedzenia i picia, ile dusza zapragnie. Właściwie nie musimy prawie wcale używać mięśni, by znaleźć pożywienie i przygotować posiłek. Maszyny wykonują za nas cięższe czynności. Wcale nie musimy być sprawni, żeby przeżyć, bo nawet jeśli zapadniemy na jakąś chorobę, możemy liczyć na pomoc lekarzy. Można odnieść wrażenie, że prowadzimy o wiele wygodniejsze życie, niż nasi przodkowie. Nie ulega wątpliwości, że żyjemy o wiele dłużej od nich. Ale jest jeden problem.
Nasze ciała nie zmieniły się od epoki kamiennej, choć żyjemy w epoce lotów kosmicznych. Coraz więcej jest dowodów naukowych na to, że obecny styl życia nie jest dla nas całkiem odpowiedni. Ciało ludzkie może funkcjonować lepiej, dłużej być zdrowe i łatwiej znosić choroby, jeśli człowiek zmieni swoje zwyczaje.

Przede wszystkim trzeba zrezygnować z tych przyzwyczajeń, które zdaniem ekspertów na pewno są przyczyną szerzących się chorób, na przykład schorzeń płuc i serca. Należy utrzymywać ciało w dobrej kondycji, aby dłużej i lepiej nam służyło. Zdrowe ciało i pozytywne nastawienie do życia sprawią, że łatwiej poradzimy sobie z napięciami i troskami współczesnej egzystencji. Badania naukowe będą dostarczać coraz to nowych danych na temat tego, co jest dla nas dobre, a co nie, już teraz jednak zebraliśmy olbrzymią ilość informacji o tym, co robić, by żyć zdrowiej, dłużej i szczęśliwiej.

Podobne prace

Do góry