Ocena brak

Od czego zależy łysienie?

Autor /Serce Dodano /31.01.2012

Mężczyźni bardzo często łysieją: zjawisko to rzadko dotyczy kobiet, chociaż u starszej kobiety włosy często robią się bardzo rzadkie. Męska łysina jest najczęściej dziedziczna, a wiąże się ją z wrażliwością pęcherzyka włosa na męski hormon płciowy - androgen. Pęcherzyki włosa najczęściej pozostają aktywne, ale produkują już tylko delikatny puszek, jak u niemowlęcia.

Niezależnie od wieku, wszyscy ludzie (nawet dzieci) mogą tracić włosy. Czasami powstają niewielkie wyłysiałe miejsca, innym razem całkowita łysina. Wiadomo, że ustawiczne ciągnięcie za włosy, lub wiązanie ich w ciasne kucyki, może doprowadzić do przerzedzenia włosów lub częściowej łysiny.

Zdarza się, że choroba lub stres mogą okresowo hamować wzrost nowych włosów. W rezultacie część włosów wypada i przez pewien czas dana osoba ma rzadkie włosy.

Większość łysiejących mężczyzn zaczyna tracić włosy na skroniach, ponieważ włosy przerzedzają się najpierw po bokach. W wieku lat 70 u ponad 80% mężczyzn można zauważyć ten schemat łysienia, choć często rozpoczyna się ono dość wcześnie - w drugiej lub trzeciej dekadzie życia.

Podobne prace

Do góry