Ocena brak

Oczar pośredni "Diane"

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Ten niezwykły mieszaniec oczaru jest krzyżówką oczaru japońskiego (Hamamelis japonica) i oczaru miękowłosego (Hamamelis mollis). Większość mieszańców ma kwiaty o zabarwieniu żółtym lub pomarańczowym, ale Hamamelis x intermedia 'Diane' jest uznawany za najpiękniejszą odmianę hodowlaną o kwiatach czerwonych. Mieszańce nie mają już tak silnego zapachu, charakterystycznego dla H.mollis, ale ich kwiaty też pachną przyjemnie. Są pajączkowate i zbite w kępki. Pojawiają się na nagich, bezlistnych gałęziach w samym środku zimy. Roślina kwitnie nawet podczas najgorszej pogody. Jesienią jej duże, lśniące liście są szczególnie piękne, gdyż przybierają barwę głębokiej czerwieni i złota. Sadzimy oczar w dużej doniczce lub na grządce. W doniczce może rosnąć nie dłużej niż trzy sezony, po czym sadzimy go w ogrodzie.

Oczar pośredni 'Diane' jest w pełni odporny na mróz, chociaż jeśli rośnie w małym pojemniku, może mieć ograniczoną odporność na złą pogodę w zimie.

Doniczkę ustawiamy w lekkim cieniu. Jeśli sadzimy roślinę bezpośrednio w glebie, może rosnąć w słońcu, ale unikajmy nasłonecznionych grządek po południowej stronie ogrodu.

Korzenie powinny być zawsze wilgotne. Podlewamy obficie i czekamy, aż wyschnie powierzchnia podłoża, by podlać ponownie.

Nie wymaga zwiększonej wilgotności. Jeśli liście marszczą się, zabieramy ze słonecznego miejsca.

Wiosną należy wmieszać nawóz w górną warstwę podłoża okazów rosnących w doniczkach.

Stosujemy dobrą jakościowo, łatwo przepuszczalną ziemię gliniastą. Najlepiej wybrać podłoże bez wapnia. Po kilku latach przesadzamy krzew do nowej doniczki lub w nowe miejsce.

Nadmierny przyrost przycinamy późną wiosną, po zakończeniu kwitnienia. Zabieg ten można przeprowadzić wcześniej, wykorzystując potem kwitnące gałązki do dekoracji mieszkania. Oczar rzadko cierpi z powodu chorób czy ataku szkodników. Słabe zabarwienie liści jesienią może oznaczać, że roślina rośnie w glebie o zbyt dużej zawartości wapnia.

Podobne prace

Do góry