Ocena brak

Oczar omszony

Autor /Kajetan88 Dodano /19.01.2012

Jednym z ciekawszych widoków późnej, ciepłej zimy są nagie gałęzie oczaru z małymi wąskopłatkowymi kwiatkami. Gdy się do nich zbliżymy, poczujemy cudowny, cierpki zapach. Przez pozostałą część roku roślina nie jest tak ciekawa, ale późną zimą i wczesną wiosną ukazuje całe swoje piękno. Oczar nie jest krzewem trudnym do uprawy. Nie zajmuje dużo miejsca i może być sadzony w małych ogrodach.Niewielkie kwiatostany oczaru są przeważnie złotożółte, ale spotyka się też inne odcienie. Np. oczar pośredni Hamamelis x intermedia 'Palliada' posiada zachwycające bladożółte kwiaty i jest jedną z najlepszych odmiantej rośliny. Hamamelis x intermedia 'Jellena' ma kwiaty ciemnopomarańczowe, natomiast Hamamelis x intermedia 'Diane' - miedzianoczerwone.

Oczar najlepiej sadzić wiosną wraz z bryłą korzeniową. Jednakże rośliny rosnące w pojemnikach mogą być przesadzane przez cały sezon. Trzeba tylko pamiętać o ich podlewaniu.

Roślina dobrze rośnie i w lekkim cieniu, i w pełnym słońcu. Najlepiej posadzić ją tak, abt słońce odbijało się w jej liściach.

Dodatkowe podlewanie rośliny potrzebne jest bezpośrednio po zasadzeniu, do momentu ukorzenienia się.

Krzew lubi glebę lekko kwaśną lub obojętną (pH 6-7), która jest średnio wzbogacona w związki organiczne. Będą one użyźniać glebę i zatrzymywać w niej wilgoć.

Oczary są odpornymi krzewami i potrafią przetrwać nawet silne mrozy. Również ich kwiaty nie są wrażliwe na zimno.

Przycinamy pędy główne i boczne dla uzyskania odpowiedniej formy.

Rozmnażamy przez odkłady, z sadzonek zielnych lub przez szczepienie w lipcu albo sierpniu. Nasz oczar najlepiej szczepić na oczarze wirginijskim (H.virginiana), który otrzymuje się z nasion.

Ścięte kwiaty swoim ciężkim, cierpkim zapachem wypełnią całe mieszkanie.

Zasadowa lub wapienna gleba może powodować u roślin chlorozę (żółknięcie liści). Kompost z rozłożonych liści lub igieł, wrzucony do płytko skopanej ziemi, zapewni odpowiedni odczyn gleby i pozwoli roślinie lepiej rosnąć.

Podobne prace

Do góry