Ocena brak

Ochrona Środowiska Na Świecie

Autor /Franiooo Dodano /11.10.2011

Ludzie chcąc zapewnić sobie dobre warunki życia zmieniają środowisko, dostosowując je do swoich potrzeb. Człowiek wykorzystuje bez umiaru: glebę, wodę, zwierzęta, rośliny, powietrze. Wyjaławia glebę, zanieczyszcza wodę, powietrze, zabija zwierzęta. Często doprowadza do dewastacji i zanieczyszczenia tych naturalnych zasobów. Aby uniknąć tych wszystkich rzeczy wprowadzono ochronę przyrody. Oznacza ona rozważne wykorzystanie tych bogactw i ich obronę. Ochrona przyrody stanowi problem międzynarodowy.

Zajmuje się tym ekologia. Głównym winowajcą niszczenia przyrody są ludzie. Każdy z nas chciałby oglądać piękne krajobrazy, przyrodę w jej naturalnym stanie. Obecnie działania na rzecz ochrony środowiska przybierają najróżniejsze formy. Dzieci zbierają w szkołach makulaturę lub sprzątają swoją najbliższą okolicę. Montowane są filtry w fabrykach, budowane oczyszczalnie ścieków. Producenci samochodów starają się zmniejszyć ilość spalin wydobywających się z silnika. Coraz większą popularność i znaczenie uzyskują "Zieloni". Największe ich osiągnięcia to:

- ograniczenie połowów wielorybów

- akcje przeciwko dryfującym siecią

- kampanie w wyniku których zmniejszono emisję zanieczyszczeń w zakładach przemysłowych.

Ekolodzy, żeby zjednoczyć sobie ludzi rozwieszają plakaty, transparenty, zbierają podpisy pod petycjami, piszą listy do polityków, a nawet stosują strajki okupacyjne i barykady. Aby zachować niektóre cenne okazy roślin i zwierząt tworzy się parki narodowe i rezerwaty. Na tych terenach nie wolno budować żadnych budynków i do niektórych z nich turyści nie mają wstępu. Pierwszy park narodowy powstał W USA i nazywa się Yellowstone. Sukces działań obrońców przyrody zależy przede wszystkim od tego, czy uda im się przekonać opinię publiczną do swoich poglądów.

W celu ochrony środowiska powstało wiele organizacji. Największe z nich to:

- Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i jej Zasobów IUCN- zajmuje się ochroną środowiska, a także prawnymi i administracyjnymi zagadnieniami ochrony środowiska oraz edukacją środowiskową

- Światowa Organizacja Zdrowia WHO - zajmuje się m. In. Zagadnieniami zdrowotności mieszkańców Ziemi na tle warunków środowiska

- Organizacja do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO

- Światowy Fundusz na rzecz Dzikich Zwierząt WWF

W wyniku gospodarczej działalności ludzi środowisko zostało tak zmienione, że straciło w niektórych przypadkach zdolność odnowienia się, a część jego zasobów jest na wyczerpaniu..

My też możemy przyczynić się do obrony środowiska. Aby to uczynić powinniśmy:

- oszczędzać wodę

- produkować mniej śmieci

- segregować je

- używać dezodorantów bez aerozolu

- szanować zieleń

Ziemię mamy tylko jedną więc szanujmy ją. Nasze zdrowie i życie zależy od stanu środowiska. Dlatego musimy je chronić.

Podobne prace

Do góry