Ocena brak

Ocena rewolucji w "Przedwiośniu" Żeromskiego

Autor /partyzant Dodano /15.04.2011

Wizja rewolucji zaprezentowana w Przedwiośniu przeraża i nasuwa myśl, że autor pragnął przestrzec swoich wspbłczesnych przed grozą i apokalipsą podobnego wydarzenia. Rewolucja to wizja śmierci, głodu, nędzy i choroby,jaką roztacza autor opisując rewolucyjne Baku.

To obraz zwłok młodej arystokratki, to przesiedlenia i kradzieże. Trudno zatem powiedzieć, by Żeromski zjawisko rewolucji pochwalał. Z drugiej strony wyczuwa się w partiach powieści dotyczących rewolucji, pewnego rodzaju przejęcie wielkością i siłą rewolucji, szacunek do tak burzącego zrywu ludzi.

Po prostu pewien margines interpretacji pozostawia Żeromski czytelnikowi, a obiektywizm w sprawie ocen rewolucji uzyskuje w ten sposób, że zestawia w dyskusji głos Cezarego i jego matki - dwa odmienne sposoby argumentacji. Cezary głosi ideę rewolucji, praw biedoty do walki o nową rzeczywistość, konieczność sprawiedliwego podziału dóbr.

Matka Cezarego, będąc przeciwna rewolucyjnej rzezi wykazuje, że nie można zbudować nic nowego na cudzej krzywdzie i mordując, że świętejestprawo własności i poczucie bezpieczeństwa: Tak więc oglądamy rewolucję rosyjską z dwóch punktów widzenia. Odbiorca może wyrobić sobie własny pogląd - lecz wyczuwa także grozę i zło zabijania, ostrzeżenie, które jest przesłaniem Przedwiośnia.

Podobne prace

Do góry