Ocena brak

Obuwie do chodzenia i biegania

Autor /endriu Dodano /19.12.2012

Zastrzeżenia odnośnie chodzenia i biegania po twardym, nie amortyzującym podłożu mogą być w znacznym stopniu złagodzone poprzez używanie dobrego, fizjologicznego obuwia. W ostatnich latach notujemy tu ogromny postęp, dzięki badaniom prowadzonym nad bezpiecznymi, zdrowymi butami oraz wprowadzaniu nowych materiałów do produkcji obuwia sportowego (nowe tworzywa, specjalnie ukształtowane podeszwy, wkładki amortyzujące itd.).

Zgodnie z moimi obserwacjami, nowoczesne obuwie sportowe typu adidas jest jednocześnie doskonałym obuwiem profilaktycznym, a nawet zdrowotnym dla osób ze schorzeniami kręgosłupa i stawów kończyn dolnych. Jest obuwiem akceptowanym przez młodzież, czego dobroczynne skutki dla narządu ruchu będziemy mogli obserwować za kilkanaście lat. Bywa też ono, po przekonaniu i usunięciu oporów psychicznych, bardzo dobrze oceniane przez osoby w wieku podeszłym. Godnym odnotowaniajest także utrzymywanie się wśród młodzieży mody na obuwie typu Dr Martens. Te pozornie ciężkie i toporne buty z punktu widzenia medycznego posiadają niewątpliwe walory. Są elastyczne, szerokie, doskonale stabilizują staw skokowy. Są zrobione z dobrych, często naturalnych materiałów. Także w tym przypadku dopiero za kilkanaście lat będziemy mogli ocenić, jak różnią się stopy współczesnej młodzieży od cierpiącego aktualnie pokolenia „szpilek" i butów o szpiczastych przodach sprzed lat trzydziestu.

Również obuwie do chodzenia po domu powinno spełniać warunek amortyzacji wstrząsów związanych z poruszaniem się po twardym podłożu. Zaleca się tu wsuwane tzw. klapki (aby się nie schylać do zakładania), z podeszwą z miękkiego, amortyzującego tworzywa. Obcas winien być szeroki i stabilny. U kobiet dopuszczalne jest jego podwyższenie o 2-3 cm. Odnośnie zaleceń dotyczących codziennego obuwia do pracy, gorąco zachęcam do następującego sposobu pogodzenia realiów życia codziennego z wymogami zdrowotnymi. W drodze do pracy, z pracy i w czasie załatwiania popołudniowych spraw osobistych nosimy wygodne obuwie sportowe. W pracy, na ile naturalnie warunki na to pozwalają, zamieniamy je na buty służbowe. Czy to będą eleganckie buciki urzędniczki, sekretarki lub człowieka interesu, czy robocze obuwie pracowników różnych zawodów lub też używane przez niektórych buty zdrowotne, zawsze taka zmiana przyniesie korzyści dla narządu ruchu. Jest to już dość powszechny sposób praktykowany w wielu krajach i może być z powodzeniem wprowadzony także u nas.

Podobne prace

Do góry