Ocena brak

Obraz warunków życia w powieściach Stefana Żeromskiego ,,Ludzie bezdomni’’ i ,,Przedwiośnie’’

Autor /Adam555 Dodano /06.05.2011

PRZEDWIOŚNIE; proletariat

Cezary Baryka wracając do nieznanej mu ojczyzny już w pierwszym przygranicznym miasteczku rozczarowuje się ;jest ono nędzne senne i w niczym nie przypomina opisanych przez ojca miast, ,szklanych domów’’

Podczas pobytu na Chłodku poznaje realja wiejskiego życia.Mieszkają tam komornicy nie mający własnych domów, wynajmójący komory u gospodarzy Nędza głód, brak własnego kąta demoralizują. Zaskakującą cechą jest zgoda komorników na taki poziom życia nie mają poczucia krzywdy akceptują swój los. Zeromski wzywa wieś do walki o swoje prawa do godnego życia, oświaty i pracy

,, Cóż za zwierzęce pędzicie życie chłopy silne i zdrowe. Jedni mają jadła tyle, że z niego urządzili kult, obrzęd naukę obyczaj, jakąś świętość, a drudzy po to tylko żyją żeby nie zdychać z głodu.Zbuntujcie się chłopy potężne przeciwko swojemu sobaczemu losowi ‘’

W nie leprzych warunkach żyli robotnicy o których Cezary dowiaduje się z referatu lekarki na zebraniu komunistów.Średnia życia robotnika jest znacznie krótsza od księdza, 85% dzieci robot. choruje na grużlicę. Pozbawieni są również dostępu do oświaty, powszechne jest ubustwo i ciemnota. Nie lepiej żyje się ludności żydowskiej zamkniętej we własnych gettach odizolowanych ortodoksyjnych i nieużytecznych.Opisując polską biedę autor chce wstrząsnąć sumieniem narodu, przypomnieć o problemie warstw najuboższych, zapewnienia im dostępu do oświaty i pracy

ŻYCIE ŹIEMIAńSTWA

Ziemiaństwo reprezentuje rodzina Wielosławskich, ich przyjaciół i sąsiadów.

Dwór w Nawłoci to oaza szczęścia, dobrobytu.

Wielosławscy pielęgnują kulturę stołu, posiłki są wręcz celebrowane, służba stara się dogodzić wymyślnymi potrawami państwa.

Życie tam toczy się harmonijnie Wielosławscy bywają na balach i rałtach, uważają się za patriotów co potwierdzają czynem ( Hipolit bohater wjny pol- bol). Jednajk są to pozory oni nie dostrzegają przemian chłop jest nadal dla nich chamem a świat winien być urządzony dla ich przyjemności. Nie potrafią zrozumieć, że ludzie są sobie równi i mają prawo do godności.

,,LUDZIE BEZDOMNI’’

Utwór traktuje o problemach społ przełomu 19 i 20 wieku. Autor ukazał dwie główne klasy społeczne:proletariat miejski i wiejski oraz inteligencję ( burżuazje i arystokrację). Bohaterami powieści uczynił niziny społ. ludzi wydziedziczonych, , bezdomnych’’. Jest też wybitna jednostka - dr. Tomasz Judym, inteligent, społecznik.Powieść obfituje w kontrastowe obrazy przepychu i zbytku życia jednych i obrazy upodlenia i wynaturzenia drugich.

Obrazy życia biedoty.

- obraz ul. Ciepłej i Krochmalnej, dzielnicy za Zelazną Bramą - ojczyzna Judyma

Ulica przypomina rynsztok, ciągnie się od niej fetor jak z cmentarza.Pod murem i na chodnikach siedzą półnagie chude z pożółkniętą twarzą ze zsiniałymi wargami Żydówki. Malutkie na kształt szuflad sklepiki, w których sprzedaje się wszystko. Biegająca do okoła duża ilość dzieci.

- stalownia i fabryka cygar: duża liczba kobiet zatrudnionych w fabryce, wyniszczające warunki pracy, praca mechaniczne, szalona, przypominająca ruchy automatu lub istoty żywej ale wynaturzonej.( ludzie o twarzach i cerze trupa). Odlewnia żelaza i stali:dym słony, powietrze o zapachu przeróżnych kwasów, hale grobowe, czarne, ziejące ogniem, ludzie wynaturzeni, zlanie człowieka i jego muskułów z maszyną ślepo wykonującą zadanie

- lumpenproletariat paryski : domy w przedmieściu biedne ordynarne i małe, zczerniałe mury, podobne do wstrętnego kadłuba. Pijany żołnierz obejmujący w pół wstrętną dziewczynę.

- życie chłopów w Cisach: W czworakach panowała febra, dzieci wyschnięte, zielone sine. Czworaki mieściły się za dużym wilgotnym parkiem z którego opary unosiły się nad wioską powodując choroby.

- kopalnia, ,Sykstus’’ lecznbica kopalniana, miasteczko robotnicze i, ,budy’’ murowane piętrowe domy zbite były w kupę tworząc niechlujne miasteczko, budynki przypominające owczarnie, ciemne budy chylące się ku ruinie. Zniedołężniałe babsko w kiecce koloru bagna, brudne i smutne dziecko, zestarzały człowiek, ludzie podobni do kup węgla, ludzie ze zgrzybiałymi dłońmi za życia mieszkający w grobie.

Obrazy życia arystokracji

- salon lekarzy warszawskich (u dr Czernisza )

- pensjonarjusze zakładu w Cisach

dom państwa Węglichowskich, osoby spoza sfery nie mogły wejść w ścisłe pobratymstwo z elitą.

- życie pań Niewadzkich ; podrórze, pełneprzepychu, rozmowy nie mające większej wartości, wytworne towarzystwo, romanse radość i beztroska.

- środowisko fabrykantów ( Zagłębie Dąbrowskie)

Miękki, puszysty dywan krzesła wyściałane atłasem, na ścianach obrazy i sztychy, gabinet urządzony z przepychem biblioteka rzeźbiona misternie połyskiwała od złoconych tytułów. Dziewczyna o twarzy ładnej, okrągłej, rumianej.

Do góry