Ocena brak

Obrączkowiec europejski

Autor /Gonzo Dodano /12.01.2012

Rodzina obrączkowcowate (Amphisbae-nidae)

Wygląd: mały, beznogi obrączkowiec o wężowato wydłużonym ciele. Tępo-pyska głowa oddzielona od tułowia zwężeniem szyjnym. Bardzo drobne, silnie uwstecznione i widoczne jedynie w postaci punktów oczy ukryte są pod skórą. Tylko głowa jest okryta tarczkami rogowymi, natomiast cylindryczne, wyciągnięte ro-bakowato ciało pokrywa rogowa błona, przepasana poprzecznymi pierścieniami i podzielona licznymi podłużnymi bruzdkami. W rezultacie każdy pierścień składa się z większej liczby małych kwadratowych, delikatnych płytek rogowych (nie są to więc w rzeczywistości typowe dla jaszczurek łuski, co niestety błędnie podaje wiele źródeł - przyp. tłum.). Ubarwienie ciała zmienne od bladoróżowego przez barwę świeżego mięsa i fiolet do brązu; brzuch zwykle bledszy. Całkowita długość ciała 300 mm.

Występowanie: Półwysep Iberyjski prócz jego skrajnie północnej części, Afryka (Maroko).

Środowisko: żyje w luźnych, piaszczystych glebach widnych lasów oraz w glebach ekstensywnie uprawianych użytków rolnych; w górach do wysokości 1400 m n.p.m.  

Tryb życia: żyje w wykopanych przez siebie lub naturalnych, podziemnych chodnikach, które w czasie upalnych dni lub w pełni lata biegną głębiej w glebie. Na powierzchni ziemi pojawia się w zasadzie jedynie nocą, ale obserwowano go tam również w pełnym słońcu. W niektórych okolicach obrączkowiec europejski zapada w krótki sen zimowy.

Rozród: o. europejski jest jajorodny.

Pokarm: mrówki i ich poczwarki, gąsienice, larwy chrząszczy, termity i skąposzczety.

Uwagi: o. europejskiego znajduje się obracając kamienie lub w czasie prac ziemnych. Podczas wielokrotnie w roku odbywającego się linienia wylinka jest zrzucana jako całość.

Podobne prace

Do góry