Ocena brak
Obrabiarki - szlifowanie i gładzenie
Szlifierki używane są do precyzyjnego wyrównywania i dopasowywania na wymiar obrobionych części. Niektóre z metalowych elementów muszą być hartowane przed końcową obróbką, i szlifowanie jest jedynym sposobem poradzenia sobie z tak twardym materiałem.
Proces szlifowania polega na usuwaniu warstwy obrabianego materiału za pomocą obracającej się z dużą prędkością tarczy zawierającej cząstki twardego materiału zwanego ścierniwem, przykładowo karborundu (węglika krzemu).
Przedmiot o przekroju kołowym obraca się stosunkowo powoli, gdy tarcza szlifierki jest doń ostrożnie zbliżana. Tarcza obraca się w przeciwną stronę niż przedmiot z prędkością setek lub nawet tysięcy obrotów na minutę. Przedmioty płaskie są przesuwane pod krawędzią pionowo zamontowanej tarczy szlifierski^, bądź pod czołem tarczy zamontowanej poziomo.
Gładzenie (zwane także honowaniem) to wygładzanie i nadawanie dokładnych wymiarów otworom, np. otworom cylindrów w bloku silnika. Gładziarka jest obrabiarką o cylindrycznym uchwycie narzędziowym mocowanym do wrzeciona. Wokół zewnętrznej powierzchni uchwytu rozmieszcza się kilka „kamieni" wykonanych z materiału ściernego. Do gładzonego otworu wsuwa się powoli obracający się uchwyt z kamieniami. Prędkość obrotowa zależy od tego, ile materiału należy usunąć oraz od typu, ilości oraz rozmiaru kamieni.