Ocena brak

Objawy schizofrenii - Uronienia

Autor /Gerard Dodano /13.09.2011

Stanowią fałszywe przekonania, które opierają się wszelkiej argumentacji i utrzymują się mimo dowodów w normalnych przypadkach wystarczających do ich obalenia. Jednostka, twierdząca ze zaczerpnęła ze zdroju młodości i dzięki temu stała się nieśmiertelna, cierpi na urojenia. Z kolei osoba twierdząca że nie tylko posiadła wiedzę o tych mitycznych zdrojach lecz ponadto, że inni knują, w jaki sposób wykraść jej tę tajemnice, prawdopodobnie cierpi z powodu kilku urojeń. Dla postronnego obserwatora treść urojenia staje się tak dziwaczna, że jasne staje się iż taka osoba nie ma kontaktu z rzeczywistość.

Istnieje 5 rodzajów urojeń:

  • Urojenie wielkościowe - Stanowi przekonanie, że jest się szczególnie ważną osoba. Przeświadczenie o byciu Jezusem Chrystusem lub czwartym w kolejce do tronu Danii wskazuje właśnie na ten typ urojenia

  • Urojenie oddziaływania Charakteryzuje się przekonaniem, że własne myśli i zachowania kontrolowane są z zewnątrz. Pacjenci uważają ze źródło ich gniewnych, seksualnych lub innych grzesznych myśli znajduje się poza nimi. Np. ktoś kto twierdzi że istoty spoza naszego wszechświata udzielają mu instrukcji, cierpi na tego rodzaju uronienia.

  • Urojenia prześladowcze Na te uronienia składają się leki, że pewne osoby, grupy lub rząd maja nieczyste zamiary i „czyhają by mnie dorwać”. Pacjent może wpaść w nieprzerwana panikę gdy błędnie utrzymuje, że „dostrzega” lub „słyszy” dowody spisku. Obiektami mogą być sąsiedzi, FBI, urząd, „oni”.

  • Idee ksobne (odniesienia)Obejmują przekonania, że pewne wydarzenia lub ludzie maja dla kogoś specjalne znaczenie. Np. Niektórzy cierpiący na schizofrenie uważają, że prezenterzy wiadomości telewizyjnych mówią właśnie do nich, a obcy na ulicy im się przyglądają. Gdy te przekonania zostaną wpisane w większą, zorganizowana i wspólną ramę, są określane jako uronienia odniesienia.

  • Urojenia hipochondryczne Charakteryzują się nieuzasadnionym przekonaniem że coś bardzo złego dzieje się z własnym ciałem. Cierpiący na schizofrenie może uważać, że coś gnije w jego wnętrzu. Uronienia te zaczynają się dość powszechnymi narzekaniami na ból głowy, palpitacje serca lub bóle żołądka. Następnie osoba ta stopniowo tworzy system przekonań urojeniowych, by te dolegliwości wytłumaczyć

Podobne prace

Do góry