Ocena brak

Objawy kliniczne zablokowań czynnościowych stawów kręgosłupa

Autor /endriu Dodano /19.12.2012

Pomimo braku pełnego wyjaśnienia mechanizmu powstawania zablokowań znamy jednak dość dokładnie objawy i dolegliwości, jakie zablokowania powodują w narządzie ruchu oraz praktyczne sposoby ich badania w poszczególnych stawach, jak i w segmentach kręgosłupa.

Najczęstsze zablokowania w obrębie stawów kręgosłupa występują w połączeniach poszczególnych jego odcinków i tam też zazwyczaj mają miejsce odczuwane dolegliwości bólowe. Sąto: połączenie głowowo-szyj-ne, przejście szyjno-piersiowe, piersiowo-lędźwiowe, lędźwiowo-krzyżo-we i stawy krzyżowe. Łatwo także ulegają zablokowaniu stawy żebrowo-kręgowe, dając bóle okolicy międzyłopatkowej .

Zablokowania dotycząludzi w każdym wieku. Stwierdza sieje zarówno u noworodków (w medycynie ludowej tzw. dzieci „uchynięte"), jak i w wieku starczym, gdy bywają przyczyną paraliżujących bólów krzyżowych. Najczęściej jednak występują w wieku średnim. Zazwyczaj dolegliwości objawiają się wjakiś czas po nagłym ruchu, któremu towarzyszył charakterystyczny trzask (chrupnięcie, click, itp.).

Najważniejszym objawem podawanym przez chorych z zablokowaniem w stawach międzykręgowych jest ból. Zaznaczyć należy, że chociaż bóle swoją lokalizacją, natężeniem, promieniowaniem, nawrotami różnią się od bólów spowodowanych wypukliną lub przepukliną jądra miażdżystego krążka międzykrę-gowego, często niestety są ze sobą mylone. Nieznajomość istniejących różnic bywa nawet źródłem pomyłek diagnostycznych, prowadzących do nieprawidłowego leczenia, w przypadkach skrajnych - także do niepotrzebnych operacji.

Dolegliwości bólowe przy zablokowaniach mają charakter długotrwały (ciągną się nawet przez dziesięciolecia), nawrotowy, z okresami bez-bólowymi i zaostrzeniami. Kolejne zaostrzenia lub napady bólu występują często po nieznacznym przeciążeniu, stresującym zdarzeniu, ochłodzeniu, w czasie zmian pogody, miesiączki, przeziębienia lub grypy. Czasem objawy nasilają się po długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji, np. rano po spaniu lub po dłuższej jeździe samochodem.

Charakterystyczne jest współistnienie dolegliwości w wielu odcinkach ciałajednocześnie, np. bóle krzyża plus bóle międzyłopatkowe i bóle potyliczne głowy. Bywa też promieniowanie bólów do kończyn.

Nierzadkie są także tzw. zablokowania nieme, które przez długi czas od zadziałania czynnika przyczynowego nie dają żadnych subiektywnych objawów. W zablokowaniach niemych początek dolegliwości ma miejsce dopiero w momencie zadziałania na organizm któregoś z wyżej wymienionych czynników zewnętrznych. W okresach kolejnych remisji ustąpienie bólów (często samoistne, bez leczenia) niekoniecznie musi być związane z ustąpieniem (czyli uruchomieniem) zablokowania w danym segmencie kręgosłupa. Ustępuje jedynie ból jako objaw, zablokowanie - przyczyna pozostaje nadal, czekając na ponowne ujawnienie się dolegliwościami w odpowiednim momencie. Doświadczeni pacjenci doskonale zresztą wiedzą, co i kiedy prowokuje u nich powstanie bólu, uczą się zapobiegania występowaniu dolegliwości, a nawet ich samoleczenia.

Inne podawane przez chorych dolegliwości zależą od miejsca zablokowania i mogą to być np: trudności w oddychaniu, drętwienie kończyn, bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi czy szum w uszach. Występuje też ograniczenie ruchomości danego odcinka lub całego kręgosłupa. Ograniczenie to może mieć dwojakie pochodzenie; wynikać z samego zablokowania (lub zablokowań) stawów w danym odcinku kręgosłupa (ograniczenie stawowe) lub być wynikiem wtórnego bólowego napięcia mięśni ochraniających bolesny lub uszkodzony segment kręgowy (ograniczenie mięśniowe).

Podobne prace

Do góry