Ocena brak

Objawy chorób nerek

Autor /margolcia Dodano /26.06.2014

Objawy te są wskazaniem do przeprowadzenia diagnostyki układu moczowego niezależnie od wieku osoby, u której wystąpiły. Dalsze postępowanie zależeć będzie od tego, co łeży u podłoża obserwowanych dolegliwości.

Zwykłe najbardziej niepokojącym objawem jest ból. Może być on rozlany lub zlokalizowany, obustronny lub jednostronny. Ból w okolicach lędźwiowych występuje w przebiegu zakażenia układu moczowego, ostrego kłębusz kowego zapalenia nerek, nefropatii IgA, nowotworów i kamicy układu moczowego.

Kolor moczu. Prawidłowy mocz ma barwę bursztynową, jest jasny i przejrzysty. Zabarwienie czerwone lub krwńste świadczy o utracie krwinek czerwonych lub hemoglobiny przez układ moczowy, np. przy ciężkich toksycznych uszkodzeniach nerek, w skazie krwotocznej, w przypadku nowotworów, zakrze-picy żył nerkowych lub na skutek obecności kamieni w drogach moczowych. Barwa brunatna wskazuje na zawartość w moczu bilirubiny i może towarzyszyć żółtaczce. Jest też charakterystyczna dla ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek. Mocz ciemniejący po oddaniu jest charakterystyczny dla ałkaptonurii. Należy jednak pamiętać, iż zmiany zabarwienia moczu niekoniecznie muszą wskazywać na chorobę nerek. W przebiegu wysokiej gorączki, po spożyciu buraków

i jagód zabarwienie moczu może się zmieniać i niepotrzebnie niepokoić rodzinę dziecka.

Ważnym objawem klinicznym związanym z chorobami nerek są obrzęki. Mogą być uogólnione bądź ograniczone i wtedy najczęściej widoczne są w obrębie podudzi lub wokół oczu. W przypadku obrzęków zawsze jednak należy wziąć pod uwagę inne przyczyny prowadzące do ich powstania, takie jak choroby wątroby, układu krążenia, lokalne odczyny zapalne i zakrzepowe.

Pieczenie i ból w trakcie oddawania moczu charakterystyczne są dla zakażenia układu moczowego. Objawy te mogą też towarzyszyć przechodzeniu kamieni przez cewkę moczową. Nie zawsze jednak objawy dyzuryczne występują u chorych z zakażeniem układu moczowego. U młodszych dzieci choroba może rozwijać się bezobjawowo łub objawy mogą być nietypowe. W pierwszej fazie zakażenia układu moczowego mogą się jedynie pojawić bakterie w moczu. Dopiero potem mogą wystąpić stany podgorączkowe, wymioty, biegunka, osłabienie apetytu, jednak nadal nie są to objawy wskazujące jednoznacznie na przyczynę dolegliwości ulokowaną w układzie moczowym. Dlatego też rozpoznanie zakażenia w układzie moczowym u dzieci najmłodszych często jest opóźnione.

Zaburzenia oddawania moczu pod postacią zatrzymania moczu, częstomo-czu i moczenia mogą również towarzyszyć infekcjom. Mogą jednak być skutkiem wrodzonych zaburzeń czynnościowych pęcherza moczowego, zagęszczania moczu lub wad w układzie moczowym.

Świeżo oddany mocz ma charakterystyczny zapach, który może się zmieniać w rozmaitych stanach chorobowych. Na przykład mocz z obfitą zawartością fosforanów amonowych ma woń amoniaku, w kwasicy cukrzycowej przybiera zapach acetonu, a w niektórych zatruciach pachnie trucizną, która przeniknęła do organizmu. Zakażenie układu moczowego również prowadzi do zmiany zapachu moczu.

Nadciśnienie tętnicze rzadko kojarzy się pacjentom z chorobami nerek. Jednak u dzieci choroby nerek stanowią najczęstszą przyczynę podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi. Taka sytuacja ma często miejsce w przypadku kłębusz-kowych zapaleń nerek, wad wrodzonych i niewydolności nerek.

 

Podobne prace

Do góry