Ocena brak

Objaw Trendelenburga-Duchennea

Autor /kajtek Dodano /20.12.2012

Badanie funkcji mięśni miedniczo-krętarzowych.

Wykonanie: Badający znajduje się za stojącym chorym. Pacjentowi poleca się unieść jedną kończynę oraz zgiąć ją w stawie biodrowym i kolanowym.

Interpretacja: W czasie stania na jednej kończynie dolnej mięśnie miedniczo-krę-tarzowe (mięsień pośladkowy średni i mały) tej strony kurczą się, w wyniku czego po stronie zgiętej kończyny miednica zostaje uniesiona lub jest utrzymywana w pozycji zbliżonej do horyzontalnej.

Zapewnia to harmoniczny chód. Jeżeli mięśnie pośladkowe są uszkodzone lub ich funkcja jest upośledzona (osłabienie mięśni spowodowane zwichnięciem stawu biodrowego, porażeniem, stanem po wielu operacjach staw u biodrowego), nie są w stanie utrzymać miednicy po stronie stojącej kończyny. Ulega ona pochyleniu w kierunku zdrowej, nie obciążanej strony (dodatni objaw Trendelcnburga). W czasie poruszania się można obserwować typowy chód kaczkowaty, szczególnie przy zajęciu obu stron (obustronne zwichnięcie stawów biodrowych).

Pochylenie miednicy na zdrową stronę powoduje konieczność kompensacji przemieszczonego punktu ciężkości ciała, która następuje przez pochylenie górnej części tułowia w kierunku stojącej kończyny (objaw Duchenne'a).

Podobne prace

Do góry