Ocena brak

Objaw Lasegue'a

Autor /kajtek Dodano /20.12.2012

Wskazuje na podrażnienie korzenia nerwowego.

Wykonanie: Badający wolno unosi wyprostowaną w stawie kolanowym kończynę dolną pacjenta do momentu aż pojawią się dolegliwości bólowe.

Interpretacja: Ostry ból w krzyżu i kończynie świadczy o podrażnieniu korzenia nerwowego (wypadnięcie jądra miażdżystego, guz). Rzeczywiście dodatni objaw Lasegue'a występuje jedynie wtedy, kiedy opisany ból prawie błyskawicznie przenosi się do kończyny dolnej, a objęty w niej obszar zaburzeń ruchowo-czuciowych odpowiada zajętemu korzeniowi nerwowemu. Pacjent często stara się zmniejszyć ból przez uniesienie po stronie badanej miednicy. Należy zmierzyć kąt, do jakiego można unieść kończynę, a jego wielkość wskazuje na stopień podrażnienia korzeni nerwowych. Ból kul-szowy można wywołać po przywiedzeniu i rotacji wewnętrznej zgiętej w stawie kolanowym kończyny dolnej. Ten test jest opisywany jako objaw Bonneta lub mięśnia gruszkowatego (przy przywiedzeniu i rotacji wewnętrznej kończyny dochodzi do naciągnięcia nerwu wokół mięśnia gruszkowatego).

O znacznym podrażnieniu nerwu kulszowego świadczy również nasilenie rwy kul-szowej po uniesieniu głowy (objaw Kerniga) i/lub biernego grzbietowego zgięcia palucha (objaw Turyn) (różnicowanie: zapalenie opon mózgowych, krwawienie podpaję-czynówkowe, ineningiosis carcinomatosa).

Jeżeli przy unoszeniu kończyny w okolicy krzyżowej i lędźwiowym odcinku kręgosłupa bóle narastają wolno lub promieniują do tylnej powierzchni uda, to są zwykle spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi stawów kręgosłupa, zapaleniami więza-del miednicy albo znacznym wzrostem napięcia mięśnia kulszowo-udowego („miękki stop"; w większości przypadków pojawia się również po drugiej stronie). Należy odróżnić bóle rzekomokorzeniowe (rzekomy objaw Lasegue'a) od rzeczywistej rwy kul-szowej (objaw Lasegue'a).

Niekiedy uniesienie kończyny w stawie biodrowym nie jest możliwe, ponieważ chory stawia opór i stara się kończyną zepchnąć w dól rękę badającego. Takie zachowanie pojawia się niekiedy w czasie badania chorych obeznanych z patologią (patrz test Lasegue'a w pozycji siedzącej).

Podobne prace

Do góry