Ocena brak

NOWA LEWICA

Autor /Alek Dodano /21.07.2011

Nazwa pochodząca od założeń szkoły frankfurckiej. Nie jest to doktryna, to zlepek rożnych poglądów, nurtów tj. anarchiści feministki ruchy ekologiczne, nowe nurty religijne .To co łączy to źródło kapitalizmu . Państwo kapitalistyczne jest rządzone mimo demokracji przez małą grupę ludzi.Państwo kapitalistyczne uległo technokratyzacji i oligarchizacji. Demokracja nazywana systemem manipulowania jednostkami. Społeczeństwo kapitalistyczne jest 2biegunowe i ta polaryzacja się pogłębia.

Zarzuty wobec kapitalizmu: władza ekonomiczna jest zdecentralizowana, środowisko naturalne uległo zdegradowaniu, ekspansjonizm neokolonialny, rasizm, dyskryminacja mniejszości, degeneracja kobiet, konsumpcjonizm jako nowa ideologia, bardzo płytki system wartości, chrześcijaństwo jako źródło hipokryzji, mass media jako instrument manipulowania masami.

Podstawową wartością jest czyn, konkretnie chodziło o realizację w życiu kilku wartości: wspólnotowość, wolność, równość, demokracja. Jednostka definiuje siebie przez to co robi.

Równość: reformistyczna (większy udział uboższych warstw społecznych w rządzeniu, faktyczna realizacja równości wobec prawa, faktyczne zrównanie kobiet i mężczyzn, zlikwidowanie ubóstwa) i rewolucyjna (całkowite odrzucenie państwa, wszelkiego rodzaju obowiązków, odrzucenie systemu).Nowa Lewica to nowy społeczny ruch skierowany w stronę duchowności i cech natury.

Podobne prace

Do góry