Ocena brak

Notokaktus

Autor /NarcyzxD Dodano /19.01.2012

Do rodzaju Notocactus należy około 15 gatunków, występujących w środkowej części Ameryki Południowej. Rosną one na pokrytych głazami zboczach gór oraz na piaszczystych preriach południowej Brazylii, Paragwaju, północnej Argentyny i Urugwaju.

Są to małe, kuliste kaktusy, z czasem przybierają kształt cylindryczny. Liczne żebra, pokryte różnorodnymi cierniami, nadają roślinie charakterystyczny wygląd, nawet gdy nie ma na nich kwiatów. Żaden inny rodzaj nie kwitnie tak obficie; nawet młode rośliny łatwo zakwitają. Kwiaty pojawiają się każdego lata pojedynczo lub w okółku na szczycie i mają jedwabiste płatki w różnych odcieniach koloru żółtego; typowe, czerwone szyjki słupka wystają spośród żółtych pręcików.

Notocactus leninghausii na dole ma pokrój kuli o średnicy 10 cm, dalej wyrasta w ponad metrową kolumnę. Ma pochyloną żółtą "koronę", nawet w młodości, oraz piękne, złotożżółte ciernie i czysto żółte kwiaty o średnicy do 5 cm.Latem kaktusy te powinny się znajdować w miejscu jasnym i słonecznym na zewnątrz lub po prostu na parapecie okiennym. Jeśli zimą roślina stała w miejscu nie oświetlonym, należy najpierw stopniowo przystostować ją i zaakilmatyzować w nowych warunkach. Aby uniknąć poparzenia jeszcze delikatnych tkanek, trzeba chronić roślinę przez pierwsze dwa tygodnie przed ostrym światłem słonecznym. Jeśli warunki na to pozwalają, można po prostu pobieliś okno z zewnątrz, co potem daje się łatwo usunąć. Podczas zimowania temperatura minimalna to 10°C.

Latem rośliny rosnące i obficie kwitnące powinny mieć ziemię stale wilgotną, lecz nie należy dopuścić do zbierania się wody na dnie doniczki. Do podlewania pożądana jest woda nieco kwaśna, o pH 5-5,5. Konieczne jest również lekkie zraszanie roślin, szczególnie w gorące, letnie dni (zaleca się zraszać nocą, używając miękkiej, ciepłej wody!). Zimą natomiast roślina powinna mieć prawie zupełnie sucho, zależnie od temperatury otoczenia.Nawozić tylko latem, pozbawionym azotu nawozem przeznaczonym dla tych roślin. Od sierpnia robić to rzadziej i stopniowo zmiejszać dawkę.W razie konieczności przesadzać w żyzną ziemię, dodając do niej gruboziarnisty piasek, aby uczynić ją lżejszą, oraz kompost liściowy w celu zakwaszenia. Kaktusy te rozmnaża się z nasion.

Do góry