Ocena brak

Nostrzyk żółty

Autor /Florenty909 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina dwuletnia, od 30 do ponad 100 cm wysokości. Liście trójlistko-we z podłużnymi, nieregularnie ząbkowanymi odcinkami, z których każdy ma po 8--14 par bocznych nerwów. Kwiaty żótte w gronach o długości 4-10 cm; łódeczka krótsza niż skrzydełka. Strąki nagie, opatrzone niewyraźnymi, poprzecznymi zmarszczkami. Podobny nostrzyk wyniosły (Melilotus altissimus) różni się od nostrzyka żółtego następującymi cechami: wysokość do 1,5 m, odcinki liści z 8-14 parami nerwów bocznych, kwiaty w gronach 2-6 cm długości, łódeczka tak długa, jak skrzydełka, strąki z rzadka krótko owłosione, pomarszczone i czarne.

Siedlisko: Wysypiska, przydroża, kamieniołomy, wydmy, nieużytki; do 2000 m n.p.m,  

Rozmieszczenie: Cała Europa; w Polsce wszędzie rozpowszechniony i przeważnie pospolity.

Okres kwitnienia: Od maja do września; w Polsce od lipca do października.

Substancje zawarte w roślinie: Glikozydy ku-marynowe (melilotyna i inne), olejki eteryczne z kumarynami, garbniki, substancje śluzowe, żywice, cholina, flawonoidy.

Zastosowanie i działanie: Środek wzmacniający żyły: wzmaga odporność naczyń włosowatych,! poprawia ukrwienie, odciąża głowę i kończyny (przy zastojowych bólach głowy), zapobiega zakrzepom przez zmniejszenie krzepliwości krwi; ważny środek w leczeniu schorzeń naczyń lim-fatycznych; zewnętrznie - jako okład z papki przy chorobach reumatycznych i dodatek do kąpieli.

Uwagi ogólne: Przy dziedzicznych chorobach żył można wiele osiągnąć przez wczesne leczenie. Pomagają także na przykład zimna woda, masaże szczotką, okłady z twarożku, ruch na świeżym powietrzu.

Przyrządzanie i stosowanie: Ziele (Herba Me-lilotii): 1 LH jako zimny wyciąg. WLH: Melilotus officinalis (świeże liście i kwiaty); spagyrik.

Termin zbioru: Od maja do sierpnia.

Podobne prace

Do góry