Ocena brak

Nopalksoczja liściowata

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Ten pochodzący z Meksyku, rosnący na drzewach kaktus jest łatwy w hodowli. Ma niezgrabne, wiotkie i spłaszczone łodygi, ponacinane wzdłuż krawędzi. Rosną one dość niedbale i potrzebują podpory. Roślinę można też sadzić w wiszącym koszu. Stare łodygi należy oddzielać od reszty.

Zamim zakwitnie, potrzebuje okresu wypoczynku przez około 8-12 tygodni, podczas których idealną temperaturą jest 10-l3°C. Rezultatem zbytniego ciepła będzie brak kwiatów. Zimą roślina toleruje sporadyczne niskie temperatury (do 6°C). Jednak najlepsze do rozwoju jest 16-21°C.

Światło: jasne i niebezpośrednie, przefiltrowane w okresie spoczynku.

Podlewamy letnią, odwapnioną wodą. Podczas wzrostu kompost musi być stale nawilżony - podlewamy obficie za każdym razem, gdy wysycha. Od września do grudnia podajemy tylko tyle wody, by uchronić liście przed marszczeniem.

Toleruje niski poziom wilgoci tak długo, jak temperatura nie jest wysoka. Korzystne jest spryskiwanie wodą w okresie kwitnienia. Nie moczymy kwiatów!

Dożywiamy co miesiąc podczas wzrostu (styczeń-sierpień). W pozostałym okresie nie nawozimy.

Młode okazy przesadzamy na wiosnę, pod koniec okresu spoczynku, do kompostu torfowego. Dojrzałe rośliny w doniczkach należy przesadzać co trzy lata, do odwapnionego kompostu ilastego. Można również wykorzystać kompost dla kaktusów, dodając piasku dla polepszenia drenażu.

Sadzonki pobieramy na wiosnę lub po kwitnieniu. Łamiemy łodygę w miejscu złączenia i pozostawiamy do wyschnięcia na dwa dni. Wkładamy do piasku, mieszanki 1 : 1 piasku i torfu lub do piaskowego kompostu. Trzymamy wilgotne w cieple i cieniu, aż sadzonki się ukorzenią.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki Czerwce gromadzą się na złączeniach liści. Usuwamy je wacikiem nasączonym spirytusem metylowym. Mszyce korzeniowe mogą zbierać się pod szarą woskowatą powłoką i niszczyć korzenie rośliny. Podlewamy ją organicznym insektycydem po uprzednim obfitym podlaniu kompostu wodą.

Podobne prace

Do góry