Ocena brak

Nikotynizm

Autor /Franiooo Dodano /11.10.2011

Palenie tytoniu nie jest zwyczajnym zjawiskiem. Po pierwsze - papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym na całym świecie produktem o udowodnionym działaniu rakotwórczym. Po drugie - nowotwory złośliwe czy zawał serca spowodowane paleniem to choroby, których można uniknąć, a na które palacze sami się skazują.

Po trzecie - 10 milionów palących Polaków to zwyczajni, normalni ludzie, którzy są uzależnieni od papierosów. Palenie papierosów przypomina rosyjską ruletkę - nikt z biorących udział w grze nie jest bezpieczny, zawsze ktoś musi zginąć. Jedyne pytania to: kto i kiedy. W Polsce wśród "przegrywających" mężczyzn w wieku 30-50 lat (czyli dosyć młodych) co drugi jest ofiarą palenia.

Nikotyna - działa obkurczająco na ściany naczyń krwionośnych (w tym także naczyń wieńcowych), zwiększa ciśnienie krwi, jest odpowiedzialna za niefizjologiczne przyspieszenie akcji serca oraz zaburzenia jego rytmu.

Benzopiren - najlepiej poznany związek zawarty w dymie papierosowym mający działanie rakotwórcze. Związek będący produktem metabolizmu benzopirenu łączy się z guaniną dokładnie w tych fragmentach genu p53, których mutacje odnotowano u chorych na raka płuc. Gen ten w zmutowanej formie nie chroni już komórek przed transformacją nowotworową. W rezultacie palenie papierosów jest przyczyną 80% - 90% przypadków raka płuc. Benzopiren występuje też w spalinach samochodowych, więc jakby jakiś palacz był na głodzie i akurat nie miał papierosa, to spokojnie może wsadzić nos w rurę wydechową i wziąć głęboki oddech...

Tlenek węgla (czad) - zmniejszając zawartość tlenu we krwi, w znaczny sposób utrudnia pracę serca i dotarcie tlenu do różnych części i narządów organizmu. W czasie pożarów bywa bezpośrednią przyczyną śmierci wielu osób.

Ciała smołowate - są odpowiedzialne za powstawanie nowotworów złośliwych u człowieka

Cyjanowodór - gaz używany przez hitlerowców w komorach gazowych (czyżby palacze tęsknili za Oświęcimiem?).

Azotowe pochodne cukrów - tworzą się podczas suszenia tytoniu. Absorbują się w płucach i przylegają do ścianek tętnic, zwężając ich przekrój i stwarzając ryzyko wylewów oraz ataków serca.

Arsen - stosowany także jako popularna trutka na szczury i inne gryzonie (a może by tak lepiej pułapkę na myszy w wersji powiększonej, a zamiast sera położyć paczkę papierosów?).

Fenole - niszczą rzęski nabłonka wyściełającego oskrzela, które oczyszczają wdychane przez człowieka powietrze i chronią drogi oddechowe przed przenikaniem przez ich ściany substancji i związków chemicznych oraz mikroorganizmów, np. wirusów.

Polon (210Po) - pierwiastek radioaktywny, silnie toksyczny.

Formaldehyd - związek stosowany m.in. do konserwacji preparatów biologicznych.

Podobne prace

Do góry