Ocena brak

Nikotyna - "łagodny" narkotyk

Autor /Franiooo Dodano /11.10.2011

O tym, że nikotyna jest wysoce toksyczna, wiedziano już w XVII wieku. Zaledwie kropla tej "niegroźnej" substancji wystarczy by zabić... Do dziś jest to jedna z najszybciej działających trucizn znanych toksykologii. Pierwszymi objawami zatrucia nią są: ślinotok, mdłości, podwyższone ciśnienie, wymioty i biegunka oraz uczucie palenia w ustach i bóle brzucha.

Przy niewielkich dawkach ofiara odczuwa także nienormalne podniecenie, zawroty i bóle głowy, drżenie rąk i osłabienie. Takich "przyjemności" doświadczają dzieci (bo najczęściej uczniowie podstawówek zapalają swojego pierwszego w życiu papierosa) pragnące za wszelką cenę (nawet cenę zdrowia lub życia) stać się już dorosłymi. Natomiast większa ilość nikotyny powoduje trudności w oddychaniu i drgawki, a w końcu utratę przytomności spowodowaną paraliżem mięśni oddechowych. U osób nie uzależnionych dawka śmiertelna wynosi zaledwie 40-60 mg, co odpowiada wypaleniu jednej do dwóch paczek papierosów.

Jednak praktycznie niemożliwym jest wypalenie przez osobę niepalącą nawet 20 papierosów naraz, gdyż już pierwszy kontakt spowodowałby reakcje uniemożliwiające kontynuację palenia. Jednak nikotyna przechodzi także przez skórę i przewód pokarmowy. Dlatego małe dzieci mające dostęp do papierosów mogą po ich zjedzeniu poważnie się zatruć lub nawet umrzeć. Dawniej nikotyna stosowana była w ogrodnictwie jako środek owadobójczy (a jakiego robaka palacze chcą zabić w sobie?) i do zatrucia dochodziło przez wdychanie jej oparów lub w wyniku polania jej roztworem zranionej skóry.

Podobne prace

Do góry