Ocena brak

Niezapominajka

Autor /NarcyzxD Dodano /19.01.2012

Niezapominajki to pospolite delikatne kwiaty, rosnące w pobliżu strumyków, bagien lub po prostu na wilgotnych łąkach. Znanych jest około 50 gatunków tych roślin występujących w całej strefie umiarkowanej. W samej Polsce spotkać można aż 10 gatunków tych wdzięcznych roślin (najpospolitsza to chyba niezapominajka błotna - Myosotis palustris oraz niezapominajka polna - M.arvensis - spotykana na wzgórzach i łąkach).

Pojedynczy kwiatuszek tej rośliny jest bardzo mały, ale mnóstwo niezapominajek porastających brzegi strumieni czy rowów melioracyjnych daje niecodzienny efekt. Niezapominajki stanowią ciekawe tło dla innych kwiatów, ale najlepiej prezentują się chyba z różowymi tulipanami. Kwiaty niezapominajek najczęściej mają kolor niebieski, ale spotkać można również rośliny białawe, żółtawe lub różowe. Niezapominajki zasadzone w ogrodzie będą się same rozsiewać i każdego roku utworzą piękne błękitne dywany. Nadają się idealnie do rozjaśniania miejsc zacienionych i ozdobnych oczek wodnych.

Rośliny wysiewamy na rozsadnik w VI-VII. Na miejsca stałe wysadzamy wiosną następnego roku.

Niezapominajki lubią półcień, nie znoszą upałów. W pełnym słońcu szybko przekwitają.

Niezapominajki rosną zwykle w wilgotnej glebie, nie trzeba więc ich podlewać. Podlać możemy jedynie młode, nowo wysadzone roślinki.

Rośliny wymagają gleby dość żyznej i wilgotnej, bogatej w materię organiczną.

Niezapominajki zasadzone wprost do gruntu warto okryć na zimę włókniną.

Niezapominajki należy ściąć tuż po przekwitnięciu. Pozostawione na rabacie mogą spleśnieć, zarażając przy okazji inne rośliny. Usunięcie niezapominajek zapobiegnie też rozsiewaniu się nasion.

Rośliny rozmnażamy z nasion, które wysiewa się na przełomie VI i VII na rozsadnik lub do gruntu.

Niezapominajki nadają się na balkony i rabaty - warto zwłaszcza je wykorzystać do obsadzenia rabat opustoszałych po kwiatach kwitnących wczesną wiosną. Niezapominajki można również uprawiać jako rośliny doniczkowe.

Niezapominajki są narażone na atak pleśni. Jeśli grzyb zainfekuje całą roślinę, trzeba ją wyrwać i spalić. Kiedy pierwsze objawy pleśni staną się widoczne, niezapominajki należy bezzwłocznie spryskać specjalnymi preparatami. Pleśń najczęściejpojawia się wtedy, gdy rośliny rosną blisko siebie. Najlepiej więc przesadzić zbyt zwarte kępki, by zapobiec pojawieniu się choroby.

Podobne prace

Do góry