Ocena brak

Niedożywienie

Autor /carbonara Dodano /28.11.2013

Niedożywienie egzogenne kaloryczne (marasmus) lub białkowe (kwashiorkor) jest najczęstszą na świecie przyczyną zmniejszenia szybkości wzrastania i niedoboru wzrostu, istotną zwłaszcza w krajach „trzeciego świata”.

W warunkach prawidłowej jakościowej i ilościowej podaży pokarmów istotne znaczenie mają zaburzenia wchłaniania jelitowego. W stanie niedożywienia wytwarzanie IGF-I zmniejsza się znamiennie i nie odpowiada na stymulację hormonem wzrostu, którego stężenie w tej sytuacji zwiększa się, zgodnie z mechanizmem ujemnego sprzężenia zwrotnego.

Należy podkreślić, że istnienie zaburzeń wchłaniania trzeba brać pod uwagę u dziecka z niedoborem wzrostu i masy ciała, niedokrwistością mikrocytową, niedokrwistością z niedoboru żelaza, rzadziej z niedokrwistością megaloblas> tyczną w badaniu morfologicznym krwi, u dziecka z objawami awitaminozy, zwłaszcza grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, oraz niedoborami wapnia. W takim przypadku dziecko powinno być skierowane do ośrodka o profilu gastroenterologicznym, w celu wykonania niezbędnych badań (biopsja jelita, oznaczanie przeciwciał przeciwendomyzjalnych w klasie IgA, rzadziej w klasie IgG, oraz antyretikulinowych - ARA).

 

Podobne prace

Do góry