Ocena brak

Niedośpian ognisty

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Niedośpian to łatwo przystosowująca się, mała i wesoła roślina, pochodząca z Madagaskaru. Bardzo prosto możemy wyhodować ją z nasion. Odmiana H.phyllostachya Splash' ma jasne kolory. W przesztości niedośpian ognisty był znacznie bardziej płożącą rośliną, ubogą w plamki. Ostatnio jednak hodowcy poprawili zarówno jego kolory, jak i pokrój.

Cętki, pokrywające liście niedośpianu, są różne: od jasnoróżowych do karmazynowych; mogą być plamiste lub kropkowane. Brzeg liści jest falisty. Mogą mieć one do sześciu centymetrów długości. Małe, nieznaczne liliowo-białe kwiatki pojawiają się w okresie letnim.

Niedośpian wytrzyma temperaturę nie niższą niż lO°C, ale lepiej się rozwija w temperaturze 18-25°C. Nasiona niedośpianu potrzebują do wykiełkowania od 21 do 24°C.

Niezbędne jest jasne, nie bezpośrednie światło słoneczne dla zachowania wzoru na liściach. Mocniejsze światło zniszczy cętkowanie. Nigdy nie wystawiajmy niedośpianu na bezpośrednie światło, gdyż liście mogą się przypalić.

Latem, w okresie wzrostu, podajemy roślinie dużo wody. W pozostałym czasie utrzymujmy ziemie ledwie wilgotną, pozwalając roślinie przetrwać bez aktywnego wzrostu. Do podlewania używamy odwapnionej wody.

Wymaga nieco wilgoci. Woda nie może zbierać się na liściach, ponieważ są one skłonne do pleśnienia. Sadzimy niedośpian wraz z innyni roślinami, by podnieść wilgotność w bezpośrednim sąsiedztwie, albo ustawiamy na granulkach utrzymujących wilgoć. Nie spryskujemy liści.

Nawożenie nredośpianu nie jest konieczne, jeśli co roku będziemy hodować roślinę ze świeżych nasion lub ją przesadzać.

Sadzimy w łatwo przepuszczalnej ziemi torfowej. Nasiona wysiewamy (przykrywajac je lekko ziemią) na wiosnę. Nowe, piękne rośliny mogą wyrosnąć z uciętych latem szczepek, które po roku się rozrastają.

Niedośpian jest wrażliwą na zimno rośliną wieloletnią, którą traktuje się jak jednoroczną. Dlatego po sezonie zwykle ją wyrzucamy. Trudno jest przezimować niedośpian przy ograniczonym świetle w zimie. Jeśli jednak zdecydujemy się przechować go do następnego sezonu, musi być ledwie mokry i mocno przycięty przed wiosennym wzrostem.

GDY ZAUWAŻYSZ

Czerwce, brązowe krążki gromadzą się pod liśćmi. Zmyj je, używając wacika namoczonego w denaturacie.

Podobne prace

Do góry