Ocena brak

Niedoczynność tarczycy

Autor /carbonara Dodano /28.11.2013

Niedoczynność tarczycy w okresie płodowym nie ma wpływu na prawidłowy rozwój układu rodnego.

U chorych z niedoczynnością tarczycy stwierdza się zmniejszenie stężenia całkowitego estradiolu i testosteronu, jednak ze względu na zmniejszenie stężenia SHBG wolne frakcje tych hormonów są zwiększone. U tych chorych stwierdza się również zwiększone stężenie androstendionu i estronu. Wydzielanie gonadotropin jest zwykle prawidłowe, u niektórych chorych stwierdzano jedynie zmniejszone wydzielanie lutropiny po podaniu gonadoliberyny. W niedoczynności tarczycy często obserwuje się zwiększenie stężenia PRL, co jest następstwem zwiększenia wydzielania tyreoliberyny.

Niedoczynność tarczycy w dzieciństwie może być przyczyną opóźnionego pokwitania. Charakterystyczną cechą obrazu klinicznego u tych chorych jest słaby rozwój owłosienia łonowego i pachowego przy prawidłowym rozwoju gruczołów sutkowych. W pojedynczych przypadkach opisywano wystąpienie przedwczesnego pokwitania.

U kobiet z niedoczynnością tarczycy występują zaburzenia miesiączkowania o charakterze rzadkich miesiączek i wtórnego braku miesiączki lub częstych miesiączek i przedłużających się obfitych krwawień. Najczęstszą przyczyną zaburzeń miesiączkowania u tych chorych jest hiperprolaktynemia. W niedoczynności tarczycy często stwierdza się również zaburzenia w układzie krzepnięcia, których wyrazem jest zmniejszenie stężeń czynników: VII, VIII, IX i XI. Częstość występowania zaburzeń miesiączkowania u kobiet z niedoczynnością tarczycy wynosi według różnych autorów od 56 do 80%.

U kobiet z niedoczynnością tarczycy często stwierdza się zaburzenia miesiączkowania i cykle bezowulacyjne. Częstość występowania tego stanu u chorych z niedoczynnością tarczycy wynosi według piśmiennictwa 6,5-70%. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest hiperprolaktynemia, która w początkowym okresie prowadzi do niewydolności ciałka żółtego, potem braku owulacji, nieregularnych miesiączek i wtórnego braku miesiączki.

W ciąży stwierdza się zwiększoną częstość poronień, ciąż obumarłych, porodów przedwczesnych, nadciśnienia indukowanego ciążą.

U chorych z nasiloną niedoczynnością tarczycy często stwierdza się zmniejszenie libido.

 

Podobne prace

Do góry