Ocena brak

Niecierpek

Autor /NarcyzxD Dodano /19.01.2012

Niecierpki są ostatnio bardzo popularne i modne. Mają niepowtarzalną urodę, skromne wymagania, łatwo się je rozmnaża. Można je sadzić pod drzewami, krzewami, między roślinami wieloletnimi, wzdłóż ścieżki ogrodowej, w skrzynkach, naczyniach, donicach, na tarasie i balkonie. Im większa rozmaitość ich barw tym wspanialsze uzyskuje się efekty.  

Nazwa łacińska powstała od słowaimpatiens - niecierpliwy, nie znoszący dotykania. Owocem niecierpka jest torebka, która przy najlżejszym dotknięciu pęka i wyrzuca nasiona jak z procy. Rośliny kwitną bardzo obficie i różnokolorowo od wczesnego lata do późnej jesieni. Są wrażliwe na niskie temperatury, giną po pierwszym jesiennym przymrozku. Niecierpki dobrze rosną na rabatach w półcieniu, ale znoszą również słońce. Nie lubią chłodów i wiatrów. Trzeba wybierać dla nich ciepłe osłonięte miejsca, są wrażliwe na zasolenie, należy więc unikać wysokich dawek nawozów. Jeśli posadzimy je w żyznej, próchnicznej, lekko kwaśnej glebie będą rosły i kwitły bez nawożenia.

Od dawna w ogrodach chętnie jest uprawiany niecierpek balsamiczny Impatiens balsamina. Osiąga on wysokość 60 cm. Kwiaty mają barwę białą, różową lub ciemnoczerwoną. Gatunek tem ma wiele odmian o kwiatach pełnych, przypominających kamelie. Kwitnie długo, przez całe lato aż do pierwszych przymrozków. Znosi również słońce. Niecierpki balsamiczne rozmnaża się z nasion, które są bardzo drobne i zachowują zdolność kiełkowania przez kilka lat. Wysiewamy je w kwietniu do skrzynek. Kiełkują po 3 tygodniach. Jeśli wysiejemy je niezbyt gęsto, nie wymagają pikowania. Dobrze wyrośnięte siewki sadzimy na rabaty w maju w odległości 20-30 cm.

Niecierpek sułtański Impatiens sultani powstał ze skrzyżowania różnych gatunków pochodzących z Afryki. Rośliny od 20 do 50 cm wysokie, bardzo silnie rozgałęzione, obsypane są obficie kwiatami. Kwiaty różnej wielkości są różnokolorowe w zależności od odmiany. Niecierpki sułtańskie rozmnaża się z nasion wysiewanych w kwietniu lub sadzonkowanych. Sadzonki wierzchołkowe ukorzeniają się łatwo. Siewki lub ukorzenione sadzonki wysadza się na miejsce stałe po 20 maja.

Niecierpek nowogwinejski Impatiens Nova-Guinea pochodzi z Nowej Gwinei i wysp Oceanii. Kwiaty ma duże w jasnych, ciepłych kolorach. Liście błyszczące w odcieniach jasnozielonych, ciemnozielonych, bordowych i ciemnobordowych.

Podobne prace

Do góry