Ocena brak

Nie mów tego, o czym należy milczeć, nie przemilczaj tego, co należy powiedzieć.

Autor /minysoopsic Dodano /02.08.2006

Zastanówmy sie nad tematem mojej pracy:'Nie mów tego, o czym należy milczeć, nie przemilczaj tego, co należy powiedzieć'. Będę rozważała nie tylko wartość mowy i milczenia, ale przede wszystkim umiejętność wypowiadania się na określone tematy. Trzeba bowiem umieć brać odpowiedzialność za to, co mówimy. Warto więc wiedzieć, kiedy można coś powiedzieć, a w jakich sytuacjach lepiej nie zabierać głosu.

W pełni zgadzam się z tezą sformułowaną w temacie, gdyż ważne jest to, aby potrafić wyrażać się taktownie. Jeśli to, co mamy zamiar powiedzieć nie nawiązuje do tematu, bądź -co gorsza- może kogoś urazić, lepiej jest przemilczeć tę sytuację, lub dobrze zastanowić się, czy owa wypowiedź będzie miała sens. Faktem jest, że każdy człowiek ma prawo do wyrażania własnych opinii na różne tematy, lecz warto jest mówić tylko o rzeczach najistotniejszych. Nie należy zaś milcząc, ukrywać czegoś ważnego, bądź na przykład pod groźbą z czyjejś strony nie wyjawiać, lub nie nagłaśniać spraw, które mogą wiele znaczyć, albo nawet dużo zmienić.

Trudno jest zaprzeczyć, że gdyby ludzie nie wyrażali swojej opinii na temat próblemów w kraju, nie byłoby możliwości na polepszenie złej sytuacji. Nikt nie miałby pojęcia, co się nie podoba reszcie obywateli. Zatem z drugiej strony nieodpowiednie jest nadmierne krytykowanie, albo wyjawianie niedozwolonych lub utajnionych informacji. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że mówiąc, bądź milcząc, bierzemy na siebie spora odpowiedzialność. Świadczy o tym na przykład mówienie fałszywych lub niedorzecznychinformacji o innej osobie.

Jak widać z przytoczonych przykładów, nie wolno bać się wyrażania opinii na różne tematy, albo nurtujące nas problemy. Jednak zanim coś powiemy, warto jest todobrze przemyśleć. Można także zauważyć, że słowa:\'Mowa jest srebrem, a milczenie złotem\' nie potwierdzają się w temacie mojej pracy. Widać bowiem, że zarówno mowa i milczenie są sobie równe i jednakowo ważne. Mam nadzieję, że przedstawione przykłady wystarczą, abo przekonać o słuszności mojego stanowiska.

Podobne prace

Do góry