Ocena brak

Neuropatia nerwu zasłonowego

Autor /gregory Dodano /03.12.2013

Z powodu przebiegu w pobliżu kości, nerw zasłonowy łatwo ulega podrażnieniom lub uciskowi w złamaniach miednicy oraz w procesach zapalnych kości łonowych (osteitis publis). Przebieg nerwu w kanale zasłonowym naraża go na ucisk z powodu przepukliny zasłonowej. Ponadto, nerw zasłonowy jest narażony na uszkodzenia jatrogenne w przypadkach zabiegów operacyjnych w obrębie dróg moczowo-płciowych.

Objawy

Chory uskarża się na bóle pachwiny promieniujące na przyśrodkową powierzchnię uda oraz osłabienie mięśni przywodzicieli uda. Niekiedy wymienionym objawom towarzyszą bóle stawu biodrowego, nasilające się przy ruchach.

Uwaga! Spoczynek nie łagodzi dolegliwości.

Postępowanie

W pierwszym rzędzie należy ograniczyć ruchy i czynności nasilające dolegliwości, jednocześnie stosując leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Jeśli to nie przyniesie poprawy a dolegliwości są silne, wskazane jest leczenie operacyjne.

Uwaga! Ujemną stroną przecięcia wewnątrzmiednicznego jest osłabienie mm. przywodzących udo. Przecięcie zewnątrzmiedniczne nie uwalnia od dolegliwości, zaś odbarczenie nerwu w obrębie kanału zasłonowego jest rzadko praktykowane ze względu na ryzyko krwotoku w przypadku uszkodzenia naczyń zasłonowych.Podobne prace

Do góry