Ocena brak

Neuropatia nerwu podeszwowego przyśrodkowego stopy

Autor /gregory Dodano /03.12.2013

Do ucisku i drażnienia nerwu dochodzi z powodu jego przyciskania do zwłókniałego brzegu otworu wejściowego pod stopę.

Ucisk nerwu może być spowodowany działaniem mięśnia odwodziciela palucha w pozycji maksymalnego nawrócenia stopy. Ponadto, silny ucisk stopy, powodujący zapadnięcie jej długiego łuku, wywołuje dociśnięcie nerwu do napiętego górnego otworu (więzadło piętowo-łódkowate).

Przyczyny neuropatii nerwu podeszwowego przyśrodkowego stopy są podobne jak w zespole tunelu stępu.

Objawy

Jako pierwsza pojawia się przeczulica skóry tylno-przyśrodkowej części podeszwy. Z czasem dołącza się ból podeszwowej powierzchni palców, stopy i pięty76. Ból ma charakter palący, a jego rozległość i natężenie zależą od stopnia usidlenia nerwu.

Dokładnym badaniem udaje się wykryć zaburzenia działania krótkich mięśni stopy - ograniczenie ruchów palców, ich przywodzenia i odwodzenia oraz osłabienie zginania, szczególnie w stawach śródstopno-paliczkowych. Ponadto, stwierdza się zaburzenia czucia na przyśrodkowej części stopy do przodu od pięty, podeszwowych powierzchniach palców z lożami paznokci i powierzchniach międzypalcowych.

Ucisk punktu usidlenia - wejście nerwu pod skórę - do przodu i poniżej kostki przyśrodkowej powoduje promieniowanie bólu do przedniej części stopy.

Postępowanie

Celem leczenia jest wyciszenie procesu zapalnego dookoła otworu, przez który nerw przechodzi na stronę podeszwową stopy. Uzyskuje się to odciążę-

niem chorego miejsca za pomocą odpowiedniego obuwia, ograniczeniem pozycji i czynności przeciążających stopy oraz stosowaniem leków przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych.

W razie braku poprawy i uporczywych dolegliwości należy rozważyć leczenie operacyjne, którego jednak wyniki są trudne do przewidzenia.

 

Podobne prace

Do góry