Ocena brak

Nerwy przyusznicy

Autor /judy Dodano /06.01.2012

Przyusznicę zaopatrują gałązki n. uszno-skroniowego (gałąź n. V3), który w okolicy skroniowej występuje z głębi górno-tylnej części gruczołu. N. uszno-skro-niowy doprowadza do przyusznicy włókna czuciowe i włókna przywspółczulne. Włókna przywspółczulne z n. językowo-gardłowego dochodzą przez jamę bębenkową drogą n. bębenkowego (splot bębenkowy) i dalej n. skalistego powierzchownego mniejszego do zwoju usznego i stąd jako włókna pozazwojowe do n. uszno-skroniowego. Oba rodzaje włókien n. uszno-skroniowego (czuciowe i przywspółczulne) przez zespolenia z gałązkami n. twarzowego dochodzą do zrazików gruczołu (ramiparotidei). Włókna współczulne zaopatrujące gruczoł pochodzą ze splotu otaczającego tętnicę skroniową powierzchowną. W gruczole leżą wielobiegunowe komórki zwojowe.

Nerwy przywspółczulne prowadzą włókna wydziclnicze, pobudzanie których wywołuje zwiększenie się ilości ziarenek wydzielniczych w komórkach fp. dalej), jak również włókna rozszerzające naczynia. Nerwy współczulne prowadzą włókna zwężające naczynia. Zniszczenie splotu bębenkowego ma powodować zanik przyusznicy.

W miąższu gruczołu rozgałęzia się nerw wyrazowej mięśniówki twarzy, n. twarzowy; jego gałęzie licznie się z sobą zespalają, wytwarzając splot przyuszniczy i wychodzą z gruczołu na jego brzegu przednim i górnym kierując się do mięśni twarzy.

Podobne prace

Do góry