Ocena brak

Nertera płożąca

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Środowiskiem naturalnym tej małej rośliny są Andy od Peru do Przylądka Horn. W Europie jest znana od ponad 200 lat.

Jasno różowe owoce, które pojawiają się jesienią na tej małej bylinie, przypominają paciorki i wyglądają, jakby zostały nawleczone na łodyżki. Zabawnie wyglądająca, wiecznie zielona nertera może rosnąć w różnych miejscach domu. Jej mizerne listki kontrastują z niezliczoną ilością malutkich, zielonkawych i białych kwiatków, pojawiających się wczesnym latem, poprzedzających dekoracyjne owoce, które utrzymują się przez około miesiąc. Hodujemy nerterę w płaskiej doniczce, gdzie skromne korzenie nie będą przytłoczone nadmiarem kompostu.

Toleruje temperatury tak niskie jak 10°C oraz chłodniejsze w zimie. Kiedy temperatura przekracza 15°C, należy zapewnić odpowiednią, lecz wolną od przeciągów wentylację. Nadmierne gorąco może niekorzystnie wpłynąć na owocowanie.

Choć toleruje lekki cień, ustawiamy w miejscu jasnym, niebezpośrednio nasłonecznionym, dzięki czemu będzie najobficiej owocować.

Podlewamy obficie za każdym razem, kiedy kompost zacznie wysychać. Nawadniamy od dołu, by nie zmoczyć delikatnych łodyżek i listków, które mogą zgnić. Rozwinięte okazy potrzebują dużo wody w lecie.

Nie wymaga dodatkowej wilgoci. Nie lubi także mokrych liści.

Dodajemy odrobinę nawozu do wody, co drugie podlewanie w lecie. Kompost powinien zawierać odpowiednią ilość nawozu, by zapewnić w ten sposób roślinie właściwy wzrost.

Przesadzamy co roku. Rozsadzamy każdej wiosny, ponieważ po sezonie wygląda nieciekawie. Używamy kompostu o dobrym drenażu. Możemy też potraktować nerterę jako roślinę sezonową.

Pod liśćmi rozsypujemy piasek ogrodniczy, by zapobiec w ten sposób nadmiernej wilgoci i gniciu.

GDY ZAUWAŻYSZ

Zbyt obfite podlewanie - w zimie powoduje obumieranie rośliny. 

W razie nagłej utraty liści - w lecie, zanurzamy dolną część rośliny na 2 cm w chłodnej wodzie. 

Szara pleśń - może wystąpić w miejscach, gdzie liście i łodyżki znajdują się zbyt blisko siebie, a także jeśli roślina jest wilgotna podczas chłodów. Należy poprawić warunki wzrostu i użyć odpowiedniego fungicydu.

Podobne prace

Do góry