Ocena brak

Neoregelia karolińska

Autor /Adam333 Dodano /23.01.2012

Ta brazylijska roślina z rodziny ananasowatych ma formę rozety i jest epifitem, rosnącym na gałęziach drzew w dżungli. N.c.'Meyendorfii' jest najczęściej uprawianą odmianą. W lecie dojrzałe okazy produkują lawendowo-fioletowy kwiatostan, otoczony barwnymi przykwiatkami. W naturalnym środowisku utrzymuje się on tylko jedną noc. Jeśli kupujemy neoregelię w okresie kwitnienia, nie będzie zbyt długo ozdabiać naszego domu.

Jak większość ananasowatych, po przekwitnięciu rozeta zaczyna obumierać, a wokół rośliny macierzystej pojawiają się liczne odrośla. Jeśli uprawiamy neoregelię przez krótki czas, można postawić ją w chłodnym, słabo oświetlonym miejscu. Kiedy tuż przed zakwitnięciem środkowe liście rozety zaczerwienią się, często pozostają takie przez 3-5 miesięcy, niezależnie od warunków uprawy. Aby kontynuować wzrost z odrośli, trzeba zapewnić roślinie dużo ciepła, jasnego, lecz niebezpośredniego światła i wysoki poziom wilgoci. Osiągnie zdolność kwitnienia po 2-3 latach. Jej liście nie przybiorą barwy czerwonej wcześniej niż w okresie poprzedzającym kwitnienie.

Minimalna temperatura, jaką wytrzyma ta roślina o delikatnych liściach, to 15°C. W dzień temperatura powinna wynosić przynajmniej 18°C. Od późnej wiosny do końca lata zalecany jest zakres od 21 do 26°C.

N.c.'Meyendorfii' wymaga przez cały rok jasnego, rozproszonego światła słonecznego. ale toleruje również lekki cień.

Podlewamy ją letnią wodą deszczową. Podczas wzrostu podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne. W zimie musimy podawać wodę tylko wówczas, gdy powierzchnia ziemi w doniczce jest już sucha. Natomiast w chłodne dni ograniczamy podlewanie.

Zraszamy codziennie letnią deszczówką, w ciepłe dni nawet dwa razy dziennie. Od wiosny aż do końca lata kielich rozety musi być zawsze wypełniony wodą. W chłodne dni nie zraszamy, z uwagi na ryzyko gnicia.

Dojrzałe okazy można odżywiać przy co trzecim podlewaniu rozcieńczonym o połowę, standaryzowanym nawozem. Jeśli nawóz zbiera się w kielichu, należy go regularnie czyścić, by zapobiec powstaniu osadów solnych.

Regularnie przesadzamy młode okazy. Stosujemy gotowe podłoże dla ananasowatych lub łatwo przepuszczalną mieszankę z 2 części torfu na 1 część gliniastej (lecz odwapnionej) ziemi doniczkowej oraz 1 część ostrego piasku. Roślinę tę można uprawiać również w wiszących koszach lub na ściennych płytkach.

Odłączamy odrośla dopiero wtedy, gdy roślina macierzysta wygląda już bardzo źle. Dzięki temu będą miały czas na wytworzenie własnych korzeni.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście schną. Zbyt sucho. Podlej ziemię oraz wlej wodę do lejka.

2) Brązowe tarczki od spodu liści. Tarczniki. Usuwaj je pojedynczo tamponem nasączonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

3) Liście stają się blade. Zbyt mało światła. Przestaw roślinę w miejsce lekko nasłonecznione.

4) Podstawa rozety gnije. Ziemia zbyt mokra podczas okresu niskiej temperatury. Zwykle roślina nie do uratowania. Sprubój przesuszyć ziemię i jeśli roślina odżyje, trzymaj ją w cieplejszym miejscu.

GDY ZAUWAŻYSZ

Gnicie nasady W zimnych warunkach szyjka korzeniowa tej rośliny może zacząć gnić. Jeśli otoczenie jest chłodne w zimie, opróżniamy rozetę z wody i ograniczamy podlewanie. 

Czerwce mogą zbierać się u podstawy gęsto rosnącej rozety liści. Usuwamy je wacikiem nasączonym denaturatem lub stosownym insektycydem.

Podobne prace

Do góry