Ocena brak

Nemezja powabna

Autor /NarcyzxD Dodano /19.01.2012

Nemezje pochodzą z Afryki i Ameryki Południowej. Najczęściej uprawiamym gatunkiem jest nimezja powabna (Nemesia strumosa) zwana też jawnostką. Roślina ta dorasta do 35 cm, kwitnie od czerwca do września na biało, żółto, pomarańczowo, czerwono, a nawet fioletowo i niebiesko. Jej liście są lancetowate, ząbkowane. Nemezje warto sadzić w dużych grupach na rabatach lub na obwódkach. Można je też uprawiać w pojemnikach na balkonie. Ze względu na płytki system korzeniowy nemezje mogą rosnąć wśród roślin cebulowych. Odmiany wysokie wykorzystuje się na kwiaty cięte.

    Do najbardziej popularnych odmian należą:

  • 'Tapestry' - ma kwiaty nieco większe od rodziny macierzystej.

  • 'Mello Red and White' - kwiaty biało-czerwone.

  • 'Mello White' - ma kremowobiałe kwiaty o żółtych środkach.

  • 'Fire King' - kwitnie na czerwono.

  • 'Blue Gem' kwitnie na niebiesko.

  • 'Fairy Lights oraz 'Carnaval' - bardzo dekoracyjne odmiany wielobarwne.

Nemezje wysadzamy do gruntu w maju, gdy minie ryzyko przymrozków, w odstępach około 15 cm.

Rośliny preferują miejsca nasłonecznione. W cieniu ich pędy się wydłużają, a nemezje słabiej kwitną. W czasie upalnych lat nemezje mogą szybciej obumierać. W ich miejsce możemy wysadzać egzemplarze, które były później wysiane.

Nemezje potrzebują do wzrostu wilgoci. Susza może zatrzymać ich rozwój, a rośliny stają się wtedy mało dekoracyjne.

Lubią glegy żyzne, przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym. Do upraw doniczkowych idealny jest kompost wymieszany z iłem.

Rośliny uprawiane w doniczkach można przenosić na zimę do zamkniętego pomieszczenia. Mimo że nemezje są wrażliwe na chłód, nie toleruje upałów, a zwłaszcza bardzo ciepłych nocy. Temperatura nie powinna wtedy przekraczać 20°C.

Pędy rośliny możemy uszczykiwać, aby rośliny lepiej się rozkrzewiały. Kiedy na pędach pojawią się kwiaty, nemezje warto co dwa tygodnie nawozić. Wysokie odmiany na otwartych stanowiskach mogą wymagać podpórek. Nasiona wysiewamy w kwietniu do inspektu o temperaturze 15-18°C. Podlewamy umiarkowanie, by nemezje nie zaczęły gnić. Do gruntu sadzimy w maju.

Podobne prace

Do góry