Ocena brak

Nematanthus

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Istnieje wiele podobnie wyglądających i blisko spokrewnionych ze sobą przedstawicieli rodziny Gesneriacece (ostrojowatych), do których zalicza się także Nematanthus gregarius. Ta pochodząca z Brazylii roślina jest z natury epifitem i dobrze prezentuje się, rosnąc w wiszącym koszu.

Liście nematantusa są błyszczące, ściśle rosnące, mięsiste i zawsze zielone. Mają ciemnozielonc zabarwienie oraz nieco jaśniejszą spodnią stronę. Nadęte, lejkowate kwiaty pojawiają się od wiosny do jesieni.

Żeby zawiązały się pąki, konieczny jest okres spoczynku od grudnia do lutego w temperaturze 10-14°C, w jasnym świetle. W pozostałych miesiącach minimum to lO°C. Optymalny zakres temperatur wynosi od 15 do 30°C.

Powinien stać w miejscu dobrze, lecz nie bezpośrednio oświetlonym. Zimą możemy ustawić w stońcu.

Podlewamy nematantusa obficie w okresie wzrostu. Powierzchnia ziemi powinna przeschnąć, zanim znów go podlejemy. W zimie nawadniamy oszczędniej, tak jednak, żeby roślina nie zwiedła.

W lecie przyrost będzie lepszy, jeśli podniesiemy wilgotność otoczenia rośliny. Używamy do tcgo spryskiwacza i zraszamy powietrze wokół niej. Musimy uważać, by zbyt dużo wody nie dostało się na liście. Nie należy zraszać przy niskich temperaturach.

Nawozimy podczas co drugiego podlewania, używając nawozu o wysokiej zawartości potasu (K).

Przesadzać należy corocznie po przekwitnięciu, stosując mieszankę ziemną o składzie: jedna część torfu na jedną część perlitu, z dodatkiem połowy części posiekanego mchu torfowca.

By utrzymać krzaczasty pokrój, usuwamy stare łodygi kwiatowe i przycinamy wierzchołki pędów.

GDY ZAUWAŻYSZ

Czerwce mogą żerować w pochwach liści, ukrywając się pod osłonkami. Usuwamy je wacukiem nasączonym alkoholem metylowym lub stosujemy insektycyd systemiczny. 

Szara pleśń może stać się problemem, jeśli wysokiej wilgotności towarzyszą niskie temperatury i brak wentylacji. Usuń gnijące tkanki i skoryguj warunki uprawy. Przy poważnej infekcji można użyć środka grzybobójczego.  

Roślinę rozmnażamy z sadzonek wierzchołkowych, lub fragmentów pędów, w temperaturze 20-25°C.

Podobne prace

Do góry