Ocena brak

Nefrolepis wysoki "Verona"

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Nefrolepis 'Verona' to odmiana hodowlana o delikatnych, koronkowych liściach, stanowiąca imponującą ozdobę każdego domu. Podobnie jak cały gatunek 'Verona' dobrze rośnie w wiszącym koszu, gdzie zwisające liście są widoczne ze wszystkich stron. Ze względu na gęste listowie, zraszanie może być kłopotliwe. Robimy to tylko wtedy, jeśli temperatura pozwoli roślinie wyschnąć przez kilka godzin. W przeciwnym razie może wystąpić infekcja grzybicza.

Uprawiamy tę paproć przy minimum 10°C. Najlepszy przyrost uzyskamy w przedziale 15-26°C. Podobnie jak blisko spokrewniony nefrolepis wysoki 'Bostoniensis', odmiana 'Verona' nie znosi przeciągów. Zapewniamy jej wentylację bez przeciągów.

Toleruje słabe oświetlenie. Dobrze rośnie tam, gdzie światło odbija się od jasnej ściany - idealny jest pokój z oknami wychodzącymi na północ. Chronimy przed jasnym i bezpośrednim światłem.

Podlewamy obficie wodą bez wapnia, gdy podłoże już wyschnie po ostatnim nawodnieniu.

Aby roślina mogła się rozwijać, niezbędna jest wysoka wilgotność. Codziennie zraszamy liście i stawiamy doniczkę na podstawce z granulatem ogrodniczym, by jej dno nie stykało się z wodą.

W okresie wzrostu nawozimy raz w miesiącu, odżywką dla liściastych roślin doniczkowych.

Nie znosi ciasnych doniczek. Gdy korzenie wyrastają przez otwory odpływowe, przesadzamy do doniczki o numer większej, wypełnionej podłożem ubogim w substancje odżywcze. Dużym okazom w wiszących koszach sporządzamy lekką mieszankę torfu i wermikulitu w stosunku 1:1.

Czyścimy roślinę pod słabym strumieniem wody z prysznica. Nie stosujemy gotowych preparatów do czyszczenia liści.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wysychanie i kruszenie liści jest efektem niskiej wilgoci. Odcinamy martwe części i korygujemy warunki uprawy. Nie tniemy powyżej granicy żywego liścia.

Podobne prace

Do góry